Powracają ostrzeżenia pogodowe

Ogłoszono alert pogodowy – dziś temperatura w cieniu przekroczy 43°C

Już kilka dni temu informowaliśmy, że od niedzieli wzrośnie temperatura. I tak właśnie się dzieje.

Służba Meteorologiczna wydała pomarańczowe ostrzeżenie przed ekstremalnie wysoką temperaturą. Maksymalna temperatura będzie oscylować wokół 43 stopni Celsjusza na obszarach śródlądowych i około 33 stopni w wyższych górach.

Ostrzeżenie będzie obowiązywać od godziny 11:00 w niedzielę do godziny 18:00.


Na powyższej mapie widać aktualnie panującą temperaturę – mapa jest interaktywna i po naciśnięciu przycisku „play” będzie widoczna temperatura – im ciemniejszy kolor tym temperatura jest wyższa.

Po najechaniu na konkretną miejscowość rozwinie się prognoza kilkudniowa.

W atmosferze będzie pył! Jego stężenie może okresowo wzrastać.

Departament leśnictwa zaapelował do społeczeństwa o zachowanie szczególnej ostrożności podczas wycieczek i unikanie działań, które mogą spowodować pożar, takich jak używanie narzędzi lub maszyn rolniczych, które wytwarzają ciepło, iskry lub płomienie. Departament dodał, że rozpalanie ognia w celu przygotowania jedzenia jest dozwolone tylko na grillach na terenach piknikowych.

Rozpalanie ognisk bez zezwolenia jest zabronione i stanowi przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 10 albo grzywną do 50 000 euro albo obiema karami łącznie.

Każdy, kto zauważy dym lub ogień, może zadzwonić do wydziału leśnego pod numer 1407 lub do straży pożarnej pod numer 112.

Usługi dostawców zawieszone, prace wstrzymane

Jak wynika z dekretu wydanego w tej sprawie przez ministra pracy Yiannisa Panayiotouo, po wydaniu pomarańczowego ostrzeżenia pogodowego usługi kurierskie nie będą działać w niedzielę w godzinach od 12:00 do 16:00.

Przypomnijmy, że w przypadku ogłoszenia czerwonego lub pomarańczowego ostrzeżenia pogodowego dostarczanie żywności, poczty lub innych przedmiotów na rowerach lub motorowerach jest zabronione w godzinach od 12:00 do 16:00, dopóki ostrzeżenie obowiązuje.

Z dekretu wynika także, że wszystkie prace na zewnątrz powinny zostać wstrzymane w godzinach obowiązywania alertu.

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading