Potrzebny kolejny kolor pojemników na śmieci

Przygotowywana jest ustawa dotycząca segregacji odpadów niebezpiecznych w gospodarstwach domowych

Od stycznia 2025 r. gospodarstwa domowe będą miały obowiązek oddzielania odpadów niebezpiecznych od śmieci, które trafią na wysypiska śmieci – poinformowała w piątek minister rolnictwa Maria Panayiotou.

Odpady niebezpieczne, takie jak chemikalia, elektronika, baterie i farmaceutyki, których używamy na co dzień, stwarzają poważne ryzyko, które często ignorujemy” – stwierdziła.
„Te przedmioty lub substancje w taki czy inny sposób wracają do naszego organizmu po zatruciu fauny i flory. Wszystko, co rzucimy na ziemię, wróci do nas.”

„Odpady to nie tylko śmieci, które powinny trafiać na składowiska. Jest to zasób naturalny, który odpowiednio odzyskany i poddany recyklingowi można zamienić na surowiec do nowych procesów produkcyjnych i dać mu drugie życie. Taka jest przecież definicja i znaczenie gospodarki o obiegu zamkniętym” – dodała minister.

„Musimy zadbać o to, aby każdy obywatel rozumiał wartość oddzielania odpadów niebezpiecznych od innych odpadów”.

„Naszym celem jest zwiększenie liczby jednostek, mobilnych i stacjonarnych, w celu uzyskania jeszcze lepszych wyników” – powiedziała Panayiotou.

Powiedziała, że ​​dodatkowo nowy system obejmuje utworzenie jednostki zajmującej się konkretnie produktami farmaceutycznymi, na którą nie ma jeszcze licencji. Będzie to dotyczyć transportu, przechowywania i utylizacji.

Minister podkreśliła także wkład władz lokalnych, który jej zdaniem jest niezbędny zarówno w zakresie podnoszenia świadomości, jak i zarządzania działaniami i ich wdrażania.

„Dzięki prawidłowemu wdrożeniu selektywnej zbiórki niebezpiecznych odpadów z gospodarstw domowych nie tylko wypełniamy nasze obowiązki prawne, ale także przyczyniamy się do szerszego zarządzania środowiskiem i bardziej zrównoważonej przyszłości dla nas wszystkich” – powiedział Panayiotou.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading