fbpx

Potężny wyciek ropy zbliża się do Cypru

Cypryjski rząd zapewnia, że wszystkie służby gotowe są do natychmiastowej reakcji na zagrożenia gdy takowe nastąpi.

Ministerstwa Żeglugi otrzymało zdjęcie z satelity z systemu CleanSeaNet EMSA (Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Morskiego), na podstawie którego zaistniał ewentualny wyciek ropy na obszarze morskim pomiędzy Cyprem a Syrią, co szacuje się, że ma związek z wyciekiem w Syrii. Odpowiednie informacje otrzymano również od REMPEC (Regionalnego Centrum Reagowania na Kryzysowe Zanieczyszczenia Morskie na Morzu Śródziemnym), które poinformowało również sąsiednie państwa.

Na podstawie Krajowego Planu Postępowania w sytuacji zagrożenia zanieczyszczenia morza produktami ropopochodnymi, Zespół Reagowania (TATHE, Ministerstwo Żeglugi) spotkał się w Centrum Koordynacyjnym ZENA KSDE w celu zbadania i oceny wszystkich danych w celu podjęcia działań przeciwko wszystkim koniecznym /.


Zgodnie z najnowszym modelem symulacji rozprzestrzeniania się ewentualnego wycieku ropy oraz na podstawie istniejących danych meteorologicznych szacuje się, że w ciągu najbliższych 24 godzin dotrze on do przylądka Apostolos Andreas


Według informacji z pływających statków i zdjęć wykonanych przez statki w okolicy szacuje się, że jest to „ połysk ropy”, a nie ropa naftowa.

Plama powstała w wyniku wycieku z elektrowni w rafinerii w syryjskim mieście Baniyas na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Zgodnie z informacjami medialnymi tydzień temu uszkodzeniu uległ zbiornik paliwa o pojemności 15000 ton. Jej wielkość to około 1000 km2 i gdyby udało jej się dotrzeć do wyspy pokryłaby wschodnie wybrzeże: Apostolos Andreas, dzielnicę Famagusta i Protaras.

Zdaniem władz Departament Rybołówstwa posiada „znaczny zapas sprzętu do zabezpieczania i odzyskiwania, w tym statki, skimmery, wysięgniki i możliwości rozpylania dyspergatorów ze statków”.


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!