Posypią się kary za nielegalny wynajem

Pierwsze sprawy za nierejestrowane nieruchomości trafiły do wydziału prawnego – właścicielom grożą gigantyczne kary

W związku z sezonem letnim intensyfikują się kontrole Wiceministra Turystyki obiektów noclegowych oferujących najem krótkoterminowy za pośrednictwem platform elektronicznych. Okazuje się niestety, że większość wynajmowanych mieszkań czy apartamentów działa nielegalnie.

Przygotowano już pierwsze skargi mające na celu ściganie właścicieli nieruchomości, którzy oferują najem krótkoterminowy za pośrednictwem Airbnb, Booking lub innych platform elektronicznych, bez wcześniejszej ich rejestracji w Rejestrze Noclegów z wyżywieniem we własnym zakresie , prowadzonym w Wiceministerstwie.

Od ubiegłego roku i po wcześniejszych zmianach w „Regulaminach tworzenia i prowadzenia hoteli i obiektów noclegowych ” dopuszczone jest reklamowanie i wynajmowanie nieruchomości na najem krótkoterminowy, pod warunkiem, że są one zarejestrowane w rejestrze.
Co ciekawe zarejestrowanych jest tam jedynie 7 tys. obiektów noclegowych , a Wiceminister Turystyki szacuje, że na rynku jest ich kolejnych 7 tys.

Okres karencji i „przymykania oka” dobiega końca , gdyż Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przekazało już do Wydziału Prawnego pierwsze skargi dotyczące nielegalnego wynajmu, które w przypadku skierowania sprawy do sądu.

Jak wynika z przepisów każdy, kto utrzymuje lub prowadzi zakwaterowanie bez wyżywienia bez pozwolenia na rejestrację lub któremu cofnięto pozwolenie na rejestrację, popełnia przestępstwo i w przypadku skazania podlega karze pozbawienia wolności na okres nieprzekraczający jednego (1) roku lub karze grzywny nieprzekraczającej pięciu tysięcy euro (5000 euro) lub obu tych kar.
Co ważne jeżeli przestępstwo będzie się powtarzać po skazaniu podlega dodatkowej karze grzywny w wysokości nieprzekraczającej dwustu euro (200 euro) za każdy dzień kontynuacji naruszenia.

Opłata za wpis obiektu noclegowego z wyżywieniem we własnym zakresie do rejestru Wiceministra Turystyki wynosi 222 euro za okres trzech lat za każdy obiekt.

Do kwietnia br., w Rejestrze Obiektów Noclegowych Zastępcy Ministra Turystyki zarejestrowano jest 7 tys. obiektów noclegowych (ok. 31 tys. łóżek).


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from CYPR24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading