Ponad 1100 migrantów w dwa miesiące

Wcześniej migranci przechodzili na Cypr głównie z północy, teraz przypływają łodziami.

Przybycie syryjskich migrantów drogą morską jest obecnie największym problemem dla organów bezpieczeństwa w związku z imigracją, ponieważ istnieją obawy przed jeszcze większymi przepływami. Liczba przyjazdów w pierwszych dwóch miesiącach 2024 r. wskazuje na szczególnie niepokojące rozmiary, jakie przybiera to zjawisko.

Według danych uzyskanych przez „Philenews” z MSW w styczniu i lutym na Cypr przybyło 1713 imigrantów, z czego 1134 drogą morską, a reszta przez zieloną linię, w zeszłym roku w tych samych miesiącach przybyło 1640 imigrantów, 1598 z zielonej linii i tylko 42 drogą morską.

Fakt, że wkroczyliśmy w wiosnę i pogoda się poprawi, zwiększa obawy przed masowym przybyciem łodzi przez Cavo Greco, dlatego też zintensyfikowano dochodzenia w celu zidentyfikowania przemytników migrantów działających na Cyprze, a także działań Ministra Spraw Wewnętrznych do właściwych instytucji UE.

„Jesteśmy zaniepokojeni tą kwestią i dlatego pilnie podnosimy ją na poziomie Unii Europejskiej” – powiedziała rzeczniczka prasowa MSW Margarita Kyriakou, która zauważyła, że ​​są to obywatele Syrii, którzy przybywają albo z wybrzeży Syrii czy Libanu. 

Cypr złożył już odpowiednie wnioski do Europejskiej Organizacji Azylowej o uznanie, że niektóre obszary Syrii są bezpieczne. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku przypływającym na Cypr Syryjczykom nie przysługiwałaby ochrona międzynarodowa.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading