Pomoc dla molestowanych

Powstał przewodnik zachowań dotyczący molestowania w pracy

Komisja ds. równości płci przygotowała przewodnik dotyczący zapobiegania molestowaniu w pracy. Minister Pracy nazwał go drogowskazem w umacnianiu świadomości na temat równego traktowania kobiet i mężczyzn.  Przewodnik ma na celu zapobieganie molestowaniu, informowaniu pracowników o ich prawach, ale także zachęca do podejmowania działań w celu wdrożenia kodeksu postępowania w celu zapobiegania aktom molestowania seksualnego.

Przewodnik ma na celu poprowadzenie organizacji i firm w kierunku zapobiegania i rozwiązywania napastliwych zachowań i molestowania seksualnego w miejscu pracy i całkowitym wyeliminowaniu dyskryminacji ze względu na płeć w zatrudnieniu.

Molestowanie i molestowanie seksualne są sprzeczne z zasadą równego traktowania kobiet i mężczyzn, która jest kamieniem węgielnym obowiązujących ram prawnych – powiedział Minister.

Wyjaśnił, że dyskryminacja ze względu na płeć występuje nie tylko w miejscu pracy, ale także w dostępie do zatrudnienia oraz szkolenia i rozwoju zawodowego. Dlatego potrzebne są skuteczne i odstraszające sankcje, które zachęcą do zgłaszania takich incydentów bez obawy o konsekwencje”.

Według przewodniczącej Komisji Prawnej Izby Reprezentantów, Louizy Christodoulides Zannetou, przewodnik odnosi się do odpowiedniej ustawy z 2002 r. dotyczącej równego traktowania kobiet i mężczyzn w zatrudnieniu oraz zawiera porady i przykłady postępowania w takich przypadkach.

Zgodnie z odpowiednimi przepisami pracodawcy są zobowiązani do opracowania kodeksu postępowania w celu zapobiegania aktom molestowania seksualnego ale także do podjęcia odpowiednich działań w celu wdrożenia tego, co jest określone.

Powinni informować ofiary o ich prawie do złożenia skargi nieformalnej lub formalnej, ale także o dostępnych procedurach zawsze w oparciu o zasadę poufności.

Jeśli pracodawca nie opracuje tego kodeksu lub nie poinformuje pracodawców o odpowiednich procedurach to ponosi pełną współodpowiedzialność ze sprawcą w przypadkach molestowania seksualnego

Zannetou zauważyła, że ważnym środkiem odstraszającym jest szkolenie całego personelu we wszystkich działach na wszystkich poziomach w zakresie niedopuszczalnego zachowania. 

W przypadku zgłoszenia incydentu nękania komisarz powiedział, że sądy wezmą pod uwagę częstotliwość problematycznego zachowania, jego dotkliwość, to, czy stanowi fizyczne zagrożenie lub upokorzenie, czy też obraźliwy język i bezzasadnie przeszkadza pracownikowi w wykonywaniu pracy.

Zauważyła że prawo cypryjskie nie określa, w jaki sposób należy rozpatrywać takie skargi, więc to do pracodawców należy zaprojektowanie systemu, który będzie odpowiadał wielkości, strukturze i zasobom ich organizacji. Kary wahają się od pisemnej nagany do natychmiastowego zwolnienia.

Komisja ds. Równości Płci udziela bezpłatnej pomocy prawnej każdemu, kto był ofiarą molestowania w miejscu pracy.

Josie Christodoulou, 
Commissioner for Gender Equality,
tel. 22805989,
iantoniou@presidency.gov.cy

aiosifina@gmail.com
jothaa@cytanet.com.cy


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from CYPR24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading