Międzynarodowe śledztwo dziennikarskie udowadnia, że Cypr pomagał ukryć majątki Rosjan przed sankcjami
Opublikowano wyniki międzynarodowego śledztwa, które wykazało, że wpływy Rosji na Cyprze i na lokalnych usługodawców pomogły oligarchom i miliarderom w uporządkowaniu ich majątku na przestrzeni lat poprzedzających inwazję na Ukrainę na pełną skalę w 2022 r.
Raport zatytułowany „Cyprus Confidential” został opracowany przez Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ) oraz Projekt Raportowania o Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji (OCCRP) – ponad 270 dziennikarzy z 68 organizacji z 55 krajów i regionów informacyjnych pracowało nad dochodzeniem przez osiem miesięcy.
Kiedy Zachód próbował zablokować finansowanie machiny wojennej prezydenta Rosji Władimira Putina, podmioty finansowe na Cyprze – w tym PwC, potęga księgowa – starały się, aby jego sojusznicy byli o krok przed grożącymi sankcjami – czytamy w raporcie
Dziennikarze pokazali, że pracownicy PwC Cyprus pośpieszyli z restrukturyzacją spółek należących do rosyjskich oligarchów w obliczu groźby sankcji. I wszystko to działo się już w momencie gdy nakładane były sankcje.
Według śledztwa, w ramach którego zbadano ponad trzy miliony dokumentów, PwC pomogło Aleksiejowi Mordaszowowi w zorganizowaniu przeniesienia udziałów w Grupie TUI na jego partnera życiowego w chwili, gdy UE nałożyła na niego sankcje w lutym 2022 r. w związku z inwazją Rosji na Ukrainę.
PwC pomogło także przenieść firmę i aktywa należące do magnatów metalowych Aleksandra Abramowa i Aleksandra Frolowa ich synom przed brytyjskimi sankcjami. USA i UE nie nałożyły sankcji na Abramowa ani Frolowa.
Z analizy danych, które ICIJ ujawniło, wynika, że w sumie 39 rosyjskich klientów PwC Cyprus zostało dotkniętych sankcjami nałożonymi przez UE, Wielką Brytanię, Stany Zjednoczone lub Ukrainę ze względu na ich bliskie powiązania z prezydentem Rosji Władimirem Putinem lub znaczącą rolę w sektorach gospodarki krytyczny wobec wojny swojego reżimu na Ukrainie.
PwC odmówiło komentarza śledczym na temat konkretnych klientów ze względu na zobowiązania do zachowania poufności, ale stwierdziło, że firma „rozwiązała relacje z około 150” klientami po rosyjskiej inwazji w 2022 roku.
Jest to kolejna, po złotych paszportach, afera w którą zamieszany jest Cypr oraz cypryjskie firmy.
Prezydent Nikos Christodoulidis zapowiada dogłębne zbadanie sprawy.
Zostaw swój komentarz: