Czy wiecie że polski Solaris jest tak naprawdę cypryjski?

[dropcap]A[/dropcap]utobusy Solaris podbiły całą Europę. Kursują nie tylko w każdym polskim mieście, ale można je spotkać także na Węgrzech, Litwie, w Niemczech czy Włoszech. Do niedawna wszystkim wydawało się, że jest to jedyne wciąż produkowane pojazdy. Kiedyś po świecie jeździły Maluchy czy Polonezy, a nawet Ursusy – te ostatnie także można było spotkać na całym świecie.

Okazuje się jednak, że polski Solaris jest kontrolowany przez cypryjską firmę Openaco Trading Co., która od 2004 roku jest właścicielem Solarisa! Rzecznik prasowy Solarisa zapewnia jednak, że:

Solaris Bus & Coach S.A. jest firmą polską, która płaciła, płaci i będzie płacić swoje wszystkie zobowiązania podatkowe w Polsce. Wszystkie znaki towarowe Solaris oraz własność intelektualna i patenty przemysłowe również powstają i są zarejestrowane w Polsce – podkreśla Mateusz Figaszewski.

A jaka jest prawda? Firma Solaris jest własnością państwa Olszewskich. Ci w ponad 80 proc. kontrolują ją przez spółkę zarejestrowaną na Cyprze, czyli Openaco Trading Co.

Jak czytamy w rejestrze handlowym Openaco przejęło Solarisa w 2004 roku, obejmując 28 545 udziałów o wartości 40 mln złotych, co stanowiło 82,32 proc. głosów na zgromadzeniu wspólników a jej siedziba mieści się w Nikozji, w budynku NICOSIA TOWER CENTER.

No to jak w końcu? polski Solaris na Cyprze czy cypryjski Solaris w Polsce?


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!