fbpx

Polskie radio na Cyprze

W normalnym tego słowa znaczeniu na Cyprze niestety nie posłuchamy radia na żywo – nie ma polskiego radia w eterze. Są oczywiście ogólnodostępne stacje radiowe po grecku, angielsku, turecku czy nawet rosyjski i arabsku, ale po polsku – niestety nie ma. I szczerze powiedziawszy zapewne nigdy nie będzie. Społeczność polska na Cyprze nie jest aż tak duża, aby komukolwiek opłacało się inwestować w tego typu przedsięwzięcie. Chociaż ktoś może kiedyś pomyśli i zrobi chociażby krótką audycję radiową w którejś z lokalnych rozgłośni radiowych, ale do tego chyba społeczeństwo jeszcze nie dorosło. A może po prostu nie ma nikogo kto byłby w stanie zainwestować…

Jeśli jednak tęsknicie za polskim radiem, jedynym wyjściem jest słuchanie go na żywo przez internet. Praktycznie wszystkie stacje internetowe są dostępne on-line. Zarówno te ogólnopolskie jak i lokalne. Jak słuchać stacji radiowej przez internet? Jest kilka sposobów:

  1. wchodzicie na stronę internetową konkretnej stacji, np. strona internetowa RMF FM to www.rmf.fm i wyszukujecie na stronie symbol PLAY i gotowe (symbole pauza, play i stop pokazujemy na obrazku)
  2. gorzej jest jeśli nie znacie adresu internetowego Waszego radia, ale wtedy pomoże Wam wujek Google! Wchodzicie na stronę www.google.pl i po prostu wpisujecie nazwę Waszego ulubionego radia – strony rozgłośni radiowych są zawsze wysoko umieszczone na liście wyszukiwania, więc na pewno pierwsza na liście będzie tą której szukacie
  3. istnieją też strony internetowe, na których możecie posłuchać wszystkich rozgłośni radiowych bez wyszukiwania; przykładem niech będzie http://radiofm-online.com/
  4. możecie także słuchać radia dzięki Waszym smartfonom – musicie wtedy wyszukać odpowiednią aplikację i ją zainstalować – także w tym wypadku praktycznie wszystkie radia posiadają własne programy do słuchania radia przez internet; wspomniane wyżej RMF FM ma swoją RMF ON – wpiszcie po prostu w sklepie z aplikacjami, że szukacie RMF FM a on sam Wam już znajdzie to czego szukacie. Z radia internetowego na komórce słuchajcie jednak korzystając z sieci WIFI w innym wypadku będziecie tracić dane pakietowe i raczej nie będzie to dla Was dobry biznes (chyba, że macie tak dużo dostępnych danych, że to nie robi Wam różnicy).
  5. możecie także zainwestować w odbiornik radia internetowego, który połączycie z domową siecią WIFI – wtedy będziecie mieli wszystkie światowe radia w jednym miejscu (koszt takiego odbiornika w Polsce waha się od 350 – 3000 zł i możecie go kupić praktycznie w każdym sklepie RTV)

W tekście o odbiorze telewizji na Cyprze (tutaj) pisaliśmy o dekoderach satelitarnych NC+ i Cyfrowego Polsatu. Nie każdy z Was może wie, że obie platformy nadają także kanały radiowe. Jeżeli macie kino domowe, wieże z głośnikami czy inny odbiornik z wejściem AUX tak naprawdę wystarczy połączyć dekoder z głośnikami, ustawić odpowiedni kanał radiowy i wyłączyć telewizor aby cieszyć się radiem po polsku. Możecie także słuchać radia dzięki telewizorowi – w zależności od rodzaju dekodera obraz wygaśnie i zostanie tylko dźwięk.

Miłego słuchania!

 


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!