fbpx

Polskie zwolnienie na Cyprze

Co z polskim L4 na Cyprze? Czy obowiązuje?

Jeśli pracujecie legalnie na Cyprze, tu jesteście ubezpieczeni, a w Polsce dopadła Was choroba, macie prawo do zwolnienia lekarskiego, które będzie honorowane na Cyprze.

Jeżeli ktoś pracuje oficjalnie za granicą – w którymkolwiek kraju Unii Europejskiej lub Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu EFTA, płaci tam składkę zdrowotną, przyjedzie do Polski i tu zachoruje, to nie tylko przysługuje mu leczenie, ale także zwolnienie lekarskie – informuje Beata Szczepanek, rzecznik prasowy świętokrzyskiego Narodowego Funduszu Zdrowia. Zwolnienie jest honorowane w wyżej wymienionych państwach.

Pacjent powinien zwolnienie na druku L4 (ZUS ZLA) zanieść do oddziału ZUS, który znajduje się na terenie, gdzie aktualnie przebywa – czyli np. do Kielc, Gdańska, Wrocławia itp. – i ZUS to zwolnienie przesyła dalej. Dalej, to znaczy do Kasy Chorych, Funduszu Zdrowia, Funduszu Ubezpieczeń (nazwę i adres instytucji musi podać chory), czyli instytucji ubezpieczającej od choroby w kraju, w którym pracuje. Nie do zakładu pracy. Do zakładu pracy natomiast powinien zadzwonić od razu na początku zwolnienia, poinformować o swojej nieobecności i dowiedzieć się, czy firma nie będzie wymagała jakiegoś dodatkowego zaświadczenia, bowiem różne przepisy obowiązują w różnych krajach (większość firm na Cyprze nie ma dodatkowych wymagań). Podczas składania dokumentów do polskiego ZUS musicie podać dane zakładu pracy na Cyprze.

Są dwie bardzo ważne sprawy na druku zwolnienia musi być wpisana w pozycji 04 cyfra 4 oznaczająca, że ubezpieczony jest w innym kraju a także w pozycji 17 międzynarodowy numer statystyczny choroby (tutaj znajdziecie te numery jeśli lekarz by ich nie znał) – te dwa newralgiczne miejsca zaznaczyliśmy na grafice.

Najlepiej będzie, jeśli zwolnienie, które otrzymacie od lekarza (przed złożeniem do ZUS) wyślecie faxem lub mailem do Waszego zakładu pracy. Pamiętajcie, że najlepiej zatrzymać potwierdzenie wysłania zwolnienia, zrobić jego ksero i przywieźć ze sobą na Cypr. Teoretycznie na Cyprze jest specjalny wydział zajmujący się zwolnieniami z zagranicy, ale nigdy nic nie wiadomo.

Przesłaniem Waszego zwolnienia lekarskiego na Cypr zajmie się już polski ZUS i to z Cypru dostaniecie zasiłek chorobowy. Podobnie musicie postąpić jeśli musicie się danego dnia podpisać w urzędzie pracy, a po prostu jesteście chorzy.

AKTUALIZACJA:

Niektóre oddziały ZUS w Polsce nie przyjmują cypryjskich zwolnień lekarskich – w tym wypadku możecie je oddać bezpośrednio do cypryjskiego oddziału Social Insurance


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!