Polski abonament TV za granicą?

Z przecieków informacyjnych wynika, że już wkrótce będziemy musieli płacić polski abonament TV za granicą. Jak to możliwe?

Jak donosi SatKurier aktualnie prowadzone są prace nad zmianą ustawy o abonamencie. Z jej wstępnych założeń wynika, że platformy polskie platformy satelitarne nc+ i Cyfrowy Polsat będą musiały udostępnić dane osobowe swoich klientów tak, aby wszyscy posiadacze dekoderów tych platform musieli zapłacić abonamenty. i to nie tylko te bieżące ale i zaległe.

A nie są to wcale male pieniądze. Zgodnie z zarządzeniem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji miesięczna opłata za odbiornik radiowy to 7,00 zł (~1,62€) a za telewizor to 22,70 zł (~5,26€). Płacić trzeba bez znaczenia czy oglądamy polską telewizję czy też nie. Czy wyobrażacie sobie konieczność płacenia za polską telewizję ~63,15€ rocznie? I nie mówimy tu oczywiście o abonamencie jaki teraz co miesiąc płacicie do sieci satelitarnych, mówimy o dodatkowej opłacie. I bez znaczenia jest to, czy oglądacie telewizje publiczną (TVP) i słuchacie polskiego radia. Płacić prawdopodobnie będzie trzeba za samą dostępność kanałów takich jak TVP1, TVP2 czy TVP Warszawa.

Oczywiście w przypadku wejścia w życie tych przepisów możliwa będzie także opcja, którą jakiś czas temu stosował Cyfrowy Polsat – w jego ofercie przez bardzo długi okres czasu nie były dostępne kanały TVP, więc może platformy satelitarne ponownie zastosują to rozwiązanie?

Nie jest znany na razie ostateczny projekt ustawy, ale bądźmy szczerzy TVP potrzebuje pieniędzy. Przeglądając jej ramówkę trudno jest znaleźć jakieś nowości programowe. Coraz więcej jest programów z „gadającymi głowami” czy powtórek powtórek filmowych. Podobnie z serialami. Trudno jest się doszukać jakiś nowości. Oczywiście, nie można zapomnieć o „Ojcu Mateuszu” czy kolejnej setce „Klanów” czy „M jak Miłość” – ale te seriale trudno nazwać wysokobudżetowymi. Zresztą, nawet jeśli nie będziemy mogli ich oglądać jako premier w TVP1 czy TVP2 to tydzień później są emitowane jako powtórki w TVP Polonia a ona jest darmowa i ogólnodostępna.

Co więc będzie – do końca nie wiadomo. W każdym bądź razie jest to jakiś sposób na zasilenie polskiego budżetu pieniędzmi Polonii. W końcu każdy Polak powinien dokładać się do polskiego budżetu – nawet ten mieszkający za granicą.

Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading