Polska murem za Cyprem w sprawie migrantów

Przedstawiciele ośmiu krajów, w tym Polski, opowiedzieli się za przeprowadzeniem ponownej oceny sytuacji w Syrii, by pozwolić syryjskim uchodźcom na powrót do ojczyzny.

Zdaniem przedstawicieli ośmiu krajów (w tym Polski), którzy spotkali się w Nikozji, sytuacja w Syrii jest o tyle unormowana, że można bezpiecznie odsyłać uchodźców do ich kraju.

Polskę reprezentował Maciej Duszczyk – wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji.

We wspólnej deklaracji wyrażono zgodę na ponowną ocenę sytuacji w Syrii, która doprowadziłaby do „skuteczniejszych sposobów obchodzenia się” z syryjskimi uchodźcami, próbującymi dotrzeć do krajów UE.

Jak już pisaliśmy wcześniej, Cypr chce uznania przez UE części Syrii za bezpieczną dla powrotu migrantów. Z kolei agendy ONZ, organizacje praw człowieka i władze państw zachodnich podkreślają, że nie jest to jeszcze państwo bezpieczne dla repatriacji.
Cypryjskie stanowisko w pełni popiera Polska.

W kwietniu, cypryjski rząd zdecydował, że w związku z masowym napływem syryjskich uchodźców i w oczekiwaniu na decyzję o uznaniu części Syrii za „strefę bezpieczną” dla powrotu migrantów Cypr zawiesza rozpatrywanie wniosków o azyl od Syryjczyków. W związku z tym uchodźcy z Syrii stracili dodatki, zasiłki i prawo do pracy.
Rząd zapowiedział jednocześnie, że nadal będzie gwarantował im dach nad głową oraz wyżywienie.

Decyzję w tej sprawie podejmie Komisja Europejska.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading