Polska – Cypr historycznie

Ambasada RP opublikowała historyczne zdjęcia polsko – cypryjskich relacji dyplomatycznych.

Kilka dni temu, Ambasada RP na Cyprze opublikowała bardzo ciekawe zdjęcia przedstawiające dyplomatyczne relacje polsko – cypryjskie.

Na jednym z nich jest zdjęcie gazety z 15 czerwca 1961 roku na którym widoczny jest artykuł o zawarciu stosunków dyplomatycznych pomiędzy Republiką Cypryjską a Polską Rzeczpospolitą Ludową.

Na zdjęciu widoczny jest Zygmunt Dworakowski, który składa listy uwierzytelniające na ręce Prezydenta Cypru Arcybiskupa Makariosa III.


Niestety, nie udało nam się ustalić dlaczego cypryjska gazeta użyła w tytule artykułu nazwiska „Nambroski”. Próbowaliśmy ustalić czy w tamtym okresie osoba o takim nazwisku była polskim dyplomatą – niestety, nie znaleźliśmy potwierdzenia.

Jak wynika z dokumentacji MSZ w tamtym okresie czasu, latach 1960–1966 był ambasadorem PRL w Grecji i na Cyprze był Zygmunt Dworakowski i to on jest widoczny na zdjęciu.


Kolejnym bardzo ciekawym dokumentem są listy uwierzytelniające wystawione przez Prezydenta Republiki Cypryjskiej Arcybiskupa Makariosa III dla Demosa Hadjimiltisa, który pełnił funkcję Ambasadora Cypru w Polsce.

Przypomnijmy, że Polska była pośród pierwszych państw, które uznały Republikę Cypryjską po uzyskaniu przez nią niepodległości w 1960 roku. Niezbędne uzgodnienia dyplomatyczne przeprowadzono w ekspresowym tempie i już na początku 1961 roku oba państwa były gotowe do nawiązania stosunków. Uzgodniono, że za moment ich zawarcia uznana zostanie publikacja stosownych informacji w głównych dziennikach obydwu krajów, co zostało zrealizowane 15 stycznia 1961 roku.

Źródłem zdjęć jest Biuro prasowe i informacyjne Republiki Cypryjskiej oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading