fbpx

POLONICO TV – nasza, polonijna telewizja

Od dłuższego już czasu współpracujemy z POLONICO TV. To właśnie także na jej antenie zobaczycie nasze cypryjskie materiały…

Od kilku miesięcy redakcja CYPR24 współpracuje z POLONICO TV. Codziennie pokazujemy Polonii światowej Cypr, a nasi czytelnicy mogą oglądać Polonico TV na stronach Cypr24. Teraz wychodzisz z propozycją powołania  GAMA – GLOBALNEGO ALIANSU MEDIÓW ZAGRANICĄ (GLOBAL ALLIANCE OF MEDIA ABROAD). Czy możesz przybliżyć temat?

GAMA  to nasza odpowiedź na globalizację, jaką widzimy w mediach światowych. Ale najpierw trzeba zacząć od tego, że ponad 35% Polaków i osób polskiego pochodzenia żyje poza granicami kraju. Mało która tak potężna nacja może to o sobie powiedzieć. Teraz oczy całego świata są zwrócone na Ukrainę. Już 2 miliony ludzi porzuciło swoje domy i szuka schronienia zagranicą. To jest prawdziwy cywilizacyjny exodus. W efekcie, jeśli popatrzymy na masową komunikację przez pryzmat etniczny, okaże się, że w Polsce musi powstać telewizja ukraińska, gazeta, radio… Tak więc mówiąc w skrócie GAMA ma być grupą interesów polskojęzycznych i być może ukraińskojęzycznych mediów na świecie. Ilość polskich portali, stacji radiowych i gazet w skali globalnej idzie w tysiące.  Proponujemy wspólny front marketingowy, aby zaproponować reklamodawcom optymalne warunki biznesu na tej niewielkiej kosmicznej piłeczce jaką jest Planeta Ziemia.

Śmiała wizja, biorąc pod uwagę jak bardzo się różnimy jako Polacy, a więc także jako media. Chociażby w preferencjach politycznych…

Tym bardziej marzy mi się wspólna platforma działania, żeby te różnice pozyskać dla polskiego sukcesu. I oczywiście już słyszę lożę szyderców. Mogę zacytować: „ co do zbawczej misji Polski, która miałaby uratować świat, to jest stara, zgrana romantyczna płyta skrajnej nacjonalistycznej prawicy” – takiego smsa dostałam w odpowiedzi na moje wystąpienie o misji Polski w obecnej dramatycznej sytuacji, jaka rysuje się na tej kosmicznej piłeczce od początku pandemii.  Mogę tylko odpowiedzieć, że żadne ze współpracujących z nami mediów nie jest ani skrajne, ani nacjonalistyczne. Są media konserwatywne i liberalne, są bardziej lub mnie patriotyczno-historyczne lub , tak jak Cypr 24, zorientowane na „tu i teraz” – codzienne życie, pracę , biznes, odpoczynek…  Ale ideologów nacjonalizmu nie widuję wśród normalnych dziennikarzy. To są mity. My – ludzie piszący i filmujący, którzy mienimy się dziennikarzami – jesteśmy odpowiedzialni i kompetentni. To zarządy spółek medialnych robią z dziennikarzy wyrobników i  niewolników, szantażując finansowo, zawodowo i moralnie ludzi, którzy co do zasady mają być strażnikami sprawiedliwości społecznej i prawdy komunikowanej za pośrednictwem środków masowego przekazu. Kamerą można zmienić świat. Byle nie była to kamera monitoringu.


Anira Wojan – dziennikarz, producent filmowy i telewizyjny, przedsiębiorca, w z wykształcenia filolog i etyk.
Twórczyni i szefowa pierwszej globalnej telewizji Polonii światowej POLONICO TV


To poważne oskarżenia. Do kogo je kierujesz?

Do właścicieli 10 korporacji medialnych, których nikt nie zna z imienia, a którzy nagle, w ciągu ostatnich kilku lat zintegrowali wszystkie główne media światowe, w tym także w Polsce.   Popatrzmy na „Rzeczpospolitą”. Właśnie ogłoszono przejęcie 40% dotychczasowego wydawcy przez holenderskiego inwestora Pluralis B.V. A kto jest właścicielem Pluralis? Media Development Investment Fund finansowany przez George’a Sorosa. Tego akurat znamy z imienia i z nazwiska.  MDIF  ma już na świecie ponad 120 milionów odbiorców za pośrednictwem kontrolowanych przez siebie mediów. ­­ „Follow the money”. Mam wymieniać dalej?  Niektórzy się zaczerwienią.

To właśnie nazywamy globalizacją…?

Dokładnie tak. I dlatego proponuję globalizację po polsku czyli GAMA. Po prostu zaczynamy działać razem w biznesie medialnym. Liczymy nasze szable.  Siła Sorosa to są jego pieniądze, a nie promocja depopoulacji. Jako sprzedawca papierosów w metrze mógłby najwyżej pisać niszowego bloga o eutanazji. Tymczasem pan Soros  pokazał, że potrafi robić niesamowite biznesy. Więc go szanuję jak każdego przeciwnika na macie. A właściwie ja i cały mój świat pozostajemy niezauważeni przez ludzi takich jako Soros. Dopóki nie spotkamy się na jego terytorium. GLOBAL ALLIANCE OF MEDIA ABROAD  wchodzi na matę i chce dać dobry przykład. Nasi członkowie muszą podawać do wiadomości publicznej imienną listę ostatecznych beneficjentów. Chciałabym, aby Rzeczpospolita postawiła w swoim nowym logo jakiś znak, który zwyczajnemu czytelnikowi pozwoli zrozumieć, że czytając „Rzepę” znajduje się w strefie wpływów jednego z najpotężniejszych demiurgów świata. Demiurgowie rzadko kiedy chodzą po słonecznej stronie ulicy. A ja akurat lubię słońce, takie jak na Cyprze.

Byłaś na naszej wyspie?

Kilka razy. Mam w domu piękny pelargoniowy ogród, który wyrósł z jednej małej gałązeczki, jaką przemyciłam kilka lat temu z Pafos. To moje ulubione miejsce na ziemi. Tam rozpoczęło się europejskie chrześcijaństwo. Mam wizję Św Pawła, który wynurza się z morskiej piany niczym Afrodyta,  którą czczono w tym miesiącu przez tysiąc lat przed nim. W mojej wizji są nawet do siebie podobni,  w tych swoich powłóczystych szatach. Pamiętaj, że jestem reżyserem – a więc sztukmistrzem od obrazów. Więc ta fascynacja ma także konkretny wymiar. Na Cyprze prowadziłam koprodukcję pełnometrażowego filmu animowanego  „Quo Vadis”, który już niedługo powinien ujrzeć światło dzienne. Polecam animatorów i w ogóle cypryjskich filmowców.  Mały kraj a jakże piękny i bogaty intelektualnie !

Zapraszamy na Cypr prywatnie i artystycznie, a w ramach GAMA już pracujemy dla naszych czytelników i widzów. Na boisku jest mała piłeczka, jak nazywasz naszą zglobalizowaną planetę, ale „bramki są dwie” – jak mawiał trener Kazimierz Górski. 

Telewizję POLONICO można oglądać na żywo na naszej stronie głównej a także na stronie https://polonico.tv/, poprzez aplikację a także w niektórych sieciach kablowych na świecie.
Wysłaliśmy już kilkanaście naszych cypryjskich produkcji – większość z nich publikowana jest jedynie na telewizyjnej antenie.


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!