Północ „podniosła” płacę minimalną

W teorii płaca minimalna na północy wzrosła w praktyce spadła…

Północna komisja ds. ustalania płacy minimalnej spotkała się w dostosowując miesięczną płacę minimalną po raz pierwszy od stycznia do kwoty 15 750 TL netto. Nowa płaca minimalna oznacza wzrost o 33 procent w stosunku do poprzedniej kwoty i największy wzrost wartości tureckiej liry od czasu rewaluacji waluty w 2005 roku. Ma wejść w życie 1 lipca.

Jednak ze względu na dramatyczny spadek wartości liry w ciągu tego roku, nowa płaca minimalna jest warta mniej w euro niż poprzednia kwota, kiedy została przyjęta 1 stycznia tego roku. W tamtym czasie minimalna płaca w wysokości 11 800 TL była warta 590 euro. Dziś 15 750 TL jest warte 541 euro.

Oznacza to, że pomimo nowej płacy minimalnej, Turcy cypryjscy otrzymujący płacę minimalną od początku roku otrzymali efektywną 12% obniżkę płac w euro.

Płaca minimalna na północy jest obecnie warta nieco ponad połowę obecnej płacy minimalnej w Republice, która wynosi 940 euro miesięcznie.

Uzgodniona liczba spotkała się z różnymi reakcjami różnych członków komisji. Metin Arhun, wiceprzewodniczący cypryjskiego tureckiego związku pracodawców, który reprezentuje interesy pracodawców w komisji, określił liczbę jako „rozsądną”.

Północny „minister pracy i zabezpieczenia społecznego” Hasan Tacoy powiedział, że on i jego „ministerstwo” uważają, że nowa liczba jest wyższa niż koszty utrzymania na północy.

Z kolei Ahmet Serdaroglu, przewodniczący cypryjskiej tureckiej federacji związków zawodowych, reprezentujący w komisji interesy pracowników, głosował przeciwko nowej płacy minimalnej.

Nie zgodził się z twierdzeniami Tacoya, że ​​​​nowa liczba jest wyższa niż koszty utrzymania na północy i wezwał pracowników do wyjścia na ulice i protestowania przeciwko nowej liczbie.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue Reading

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!