Północ podniosła ceny prądu

W niektórych przypadkach ceny prądu wzrosły nawet trzykrotnie!

KIB-TEK czyli zakład energetyczny na północnym Cyprze podwyżki cen prądu tłumaczy urealnieniem ich w stosunku do płacy minimalnej, jednak na pierwszy rzut oka doskonale widać, że prawie trzykrotna podwyżka ceny nie ma nic wspólnego z ostatnimi decyzjami tamtejszych władz.

Zgodnie z nową taryfą, najniższa opłata (tzw. dla ubogich za pierwsze 500 kilowatogodzin) w jednofazowej taryfie mieszkaniowej pozostanie na poziomie 0,3442 TL, podczas gdy inne jednorazowe taryfy mieszkaniowe wzrosły od 0,25 do 0,74 za kilowatogodzinę.

W taryfie dla osób prywatnych, aktualna cena to 0,73 TL za kilowatogodzinę natomiast w taryfie tak zwanej nocnej 0,53 TL w normalnych godzinach i 0,35 TL w godzinach poza szczytem.

Wzrosła także opłata stała z 25 TL do 33,50 TL w taryfach mieszkaniowych, 35 TL za liczniki jednofazowe i 46,90 TL za liczniki wielofazowe, w taryfach handlowych, turystycznych, przemysłowych, dla silników wodnych i biur rządowych wzrosła do 67 TL. W przypadku uniwersytetów i kasyn stała opłata wzrosła z 8 TL do 10,72 TL.

Ponadto od 27 lipca opłaty za kontrolę instalacji, kontrolę liczników oraz wymianę ubezpieczenia zostały dostosowane do obowiązującej płacy minimalnej.

O ile za pierwszą kontrolę instalacji nie jest pobierana opłata, opłata za drugą i każdą kolejną kontrolę wzrosła z 1085,04 TL do 1448,24 TL. Podobną kwotę będzie trzeba zapłacić za kontrolę licznika.

Opłata za wymianę uziemienia wzrasta z 406,89 TL do 543,09 TL dla miejsca położonego w odległości 0-4 km od centrum obsługi, natomiast dla lokalizacji położonej dalej wzrosła z 678,15 TL do 905,15 TL.

Nowy cennik wszedł w życie od 1 sierpnia.

Należy się teraz spodziewać wzrostu cen w sklepach – sprzedawcy muszą urealnić ich wysokość w stosunku do ponoszonych kosztów.


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading