Północ chce zmiany ruchu na prawostronny

To nie jest żart! „Przewodniczący parlamentu” Cypru Północnego Zorlu Tore chce zmiany na ruch prawostronny

Samochody na północy powinny jeździć prawą stroną drogi – powiedział „przewodniczący parlamentu” Zorlu Tore z północy.

W wywiadzie dla tureckiej telewizji Tore powiedział, że turyści udający się na północ mają trudności z prowadzeniem pojazdu, ponieważ ruch odbywa się w kierunku innym niż większości krajów.

„To brytyjskie prawo powinno zostać zmienione, ruch powinien odbywać się prawą stroną” – stwierdził, dodając, że władze północy „muszą zacząć nad tym pracować”.

Zwracając uwagę, że w Turcji samochody jeżdżą po prawej stronie, dodał: „Chcę zintegrować się z Turcją pod każdym względem”.

Interwencja Tore’a została wyśmiewana przez lidera opozycyjnej partii CTP Tufana Erhurmana, który napisał w mediach społecznościowych: „Czy w naszym kraju ruch powinien odbywać się po prawej czy po lewej stronie? Zaczęliśmy dostrzegać korzyści z intensywnych kontaktów zagranicznych naszych mężów stanu! ”

Cypr jest jednym z 76 krajów i terytoriów na świecie, w których samochody poruszają się po lewej stronie drogi, w porównaniu do 163, w których samochody poruszają się po prawej stronie. Ponadto Cypr jest jednym z zaledwie trzech państw członkowskich Unii Europejskiej, w których samochody jeżdżą po lewej stronie, pozostałe dwa to Malta i Republika Irlandii.

W XX wiek u wiele krajów przeszło na ruch prawostronny, aby ułatwić transport i handel z większością krajów na całym świecie.

Najnowszym krajem, który to zrobił, był Jemen, który przeszedł na ruch prawostronny w 1977 r.

Są jednak kraje, które zmieniają ruch na lewostronny – jednym z nich jest Samoa, która w 2009 r. przeszła na ruch lewostronny, aby móc importować tańsze samochody z Australii, Nowej Zelandii i Japonii.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading