Policjanci z kamerami na mundurach?

Kamera na mundurze. Nie ma jasnych przepisów w sprawie wykorzystania nagrań.

Komisja do spraw prawnych Izby Reprezentantów prowadzi dyskusje na temat wykorzystania policyjnych kamer umieszczonych na ciałach i w samochodach, a konkretniej, jaki jest cel wykorzystania nagrań, jak długo takie dane mogą być przechowywane i czy cały ten proces jest zgodny z Konstytucją.

Kwestia używania kamer na policyjnych mundurach i w pojazdach wymaga jasnych i ścisłych ram dotyczących przechowywania danych i odnosi się też do kwestii prywatności…
Ma wiele zalet, takich jak przejrzystość, kontrola zachowania policji, ochrona obywateli, gromadzenie dowodów i ogólna ocena działań policji – uważa szefowa Komisji. 

Powiedziała także, że dzięki nagraniom z kamer sąd stałby się naocznym świadkiem wydarzeń i przyczyniłby się do jakości i szybkości wymierzania sprawiedliwości, ale należy znaleźć niezbędne zabezpieczenia, aby nagrywanie obywateli za pomocą przenośnych kamer nie wpływało na prywatność.

Szef związku policyjnego „Isotita”, Nikos Loizides, powiedział, że zarówno Ministerstwo Sprawiedliwości, jak i biuro Prokuratora Generalnego nie są gotowe do zaproponowania ostatecznego tekstu w sprawie przenośnych kamer na policyjnych mundurach i w radiowozach.

Nie było także wystarczającej dyskusji ze związkami zawodowymi członków policji.

W zeszłym roku, kiedy toczyły się dyskusje na temat nagrywania zeznań świadków, kierownictwo policji było negatywnie nastawione do tego pomysłu, powołując się na szereg przyczyn prawnych, operacyjnych i finansowych.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]