Policja postawiona w stan gotowości

Jutro na Cypr przylatuje Papież Franciszek – policja i wojsko zostały postawione w stan pełnej gotowości. Do dyspozycji postawiono także jednostkę szybkiego reagowania.

Zgodnie z harmonogramem Franciszek ma wylądować na lotnisku w Larnace o godzinie 15:00, gdzie zostanie powitany przez przewodniczącą Izby Reprezentantów Annitę Demetriou i członków Rady Ministrów. Od tego momentu Papieżowi będzie towarzyszyć silna eskorta policyjna a także policyjny helikopter.


Papież Franciszek jest uważany za osobę o wysokim stopniu zagrożenia – do jego ochrony skierowano ponad 500 funkcjonariuszy ze wszystkich cypryjskich miast.


Od jutra do soboty wiele ulic i dróg zostanie zamkniętych dla ruchu. Policja zamknie autostradę Nikozja – Larnaka na czas przejazdu papieża z i na lotnisko do stolicy.

Zgodnie z planem policji, w pierwszym dniu przybycia Papieża na Cypr w czwartek 2 grudnia zostanie użytych 567 policjantów, w piątek 3 grudnia zwerbowanych zostanie 460 umundurowanych, a w sobotę w dniu jego wyjazdu z Cypru, 550. Ze względu na przyjazd Papieża Nikozja będzie przypominać miasto policyjne, w którym drogi będą zamykane i otwierane, a teren wokół Bramy Pafos będzie zamknięty przez 48 godzin. 
Od czwartku rano będzie obowiązywał objazd na Alei Markou Drakou i na skrzyżowaniu Rigenis i Arsinois. Objazdy zostaną zniesione dopiero w sobotę o 10:00 rano.


Wczoraj na Cypr przyjechały specjalne pojazdy, którymi będzie podróżować głowa Kościoła katolickiego wraz z osobami towarzyszącymi. na Cyprze nie będzie papamobile.


O godzinie 16:00 w czwartek, papież spotka się katechetami, księżmi i diakonami w Kościele Świętego Krzyża, po czym o 17:15 odbędzie się oficjalne jego powitanie w Pałacu Prezydenckim.

W piątek rano zaplanowano spotkanie Papieża z Prawosławnym Arcybiskupem Cypru Chryzostomem oraz mszę świętą na stadionie GSP w Nikozji.

Policja wezwała osoby, które będą uczestniczyć w piątkowej Mszy Świętej na stadionie GSP, która ma rozpocząć się w piątek o godzinie 10:00, aby przybyli jak najwcześniej w celu uniknięcia zatorów na miejscu. Wszystkie osoby będą zobowiązane do okazania SafePass, aby uzyskać dostęp do wydarzenia. 
Bramy stadionu będą otwarte dla publiczności od godziny 7 rano.

Po mszy świętej na stadionie GSP papież Franciszek odprawi ekumeniczną modlitwę z migrantami i osobami ubiegającymi się o azyl w katolickim kościele Świętego Krzyża o godzinie 16:00.

W sobotę rano, odbędzie się oficjalne pożegnanie Papieża na lotnisku w Larnace.

Relację z całej wizyty Papieża Franciszka na Cyprze będzie można śledzić w cypryjskiej telewizji. Do obsługi prasowej zostało akredytowanych 211 dziennikarzy z całego świata – specjalną akredytację prasową otrzymali także przedstawiciele naszej redakcji.


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!