Policja działa zgodnie z prawem

Rzecznik policji mówi wprost: działamy zgodnie z prawem i wytycznymi w sprawie nielegalnych pracowników.

Rzecznik policji Christos Andreou powiedział, że policja przeprowadza kontrole w hotelach zgodnie z procedurami i prawem.

Andreou w rozmowie z Cyprus Mail odniósł się do konkretnego nalotu na hotel w Pafos, który Pasyxe podkreślił jako wywołujący panikę. Andreou wyjaśnił, że podczas operacji policja nie weszła do budynku, jak ma to w zwyczaju w przypadku większości operacji mających na celu wykrycie nielegalnego zatrudnienia.

Zamiast tego wokół hotelu utworzono obwód składający się z 15 funkcjonariuszy, aby zapobiec ucieczce osób, ponieważ gdy funkcjonariusze ds. pracy i migracji wchodzą w cywilnych ubraniach, osoby pracujące w hotelu zazwyczaj próbują uciekać.

Rzecznik wyjaśnił dalej, że podczas tych działań policjanci nie noszą broni palnej, a ich głównym zadaniem jest zapobieganie ucieczce ludzi. Zauważył jednak, że pomimo kontrowersji wokół tego zdarzenia, nie dokonano żadnych aresztowań w związku z nielegalnym zatrudnieniem, gdyż pracownicy woleli przeczekać operację w swoich pokojach.

„Policja nie może wejść do pokoi” – wyjaśnił.

Komentując grupę hotelową, Andreou wspomniał, że złożono na nią kilka skarg .

Powiedział również, że szczególnie w rejonie Pafos liczba aresztowań związanych ze zwalczaniem nielegalnego zatrudnienia na Cyprze podwoiła się w ciągu roku – w 2024 r. dokonano dotychczas 31 aresztowań w porównaniu z 14 w 2023 r.

W rozmowie z Cyprus Mail ministerstwo pracy potwierdziło, że otrzymało pismo od Pasyxe w sprawie incydentu w Pafos i odniosło się do obaw zgłoszonych przez hotelarzy.

W oświadczeniu dla Cyprus Mail minister pracy Yiannis Panyiotou powiedział:

Skala praktyki nielegalnej i nierejestrowanej pracy jest alarmująca i żadna ze stron nie może jej lekceważyć, aby skutecznie zaradzić temu problemowi.
Przyjmujemy za pewne, że organizacje pracodawców włączą się do państwa w walce z nielegalnością w interesie zdrowej konkurencji i w interesie pracodawców przestrzegających prawa. Tolerancja wobec łamiących prawo pozwoli na utrwalenie tego zjawiska, na mnożenie się nielegalnych i nierejestrowanych pracowników, zwiększenie utraty dochodów Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i zwiększenie napływu nielegalnej imigracji.
Z tych powodów wzywamy wszystkich pracodawców do wywiązania się ze swoich obowiązków i oczekujemy, że partnerzy społeczni będą działać odpowiedzialnie i pomagać.

Dyrektor generalny Pasyxe Philokypros Roussounides powtórzył, że policja mogła przeprowadzić czynności z większą dyskrecją.


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading