Zespół polskich naukowców z Politechniki Wrocławskiej i Instytutu Chemii Przemysłowej Łukasiewicza zidentyfikował cząsteczki, które mogą doprowadzić do przełomu w poszukiwaniach sposobu na opracowanie skutecznego leku na COVID-19.
Zespół współpracował z naukowcami z Rolf Hilgenfeld Laboratory w Lubece w Niemczech oraz Shaun Olsen Laboratory w San Antonio w USA.
Dzięki pracom badawczym prowadzonym pod kierunkiem prof. Marcina Drąga z Politechniki Wrocławskiej udało się zidentyfikować cząsteczki, których działanie może być nawet lepsze niż Ebselen , dobrze znany lek przeciwzapalny, który we wcześniejszych badaniach okazał się obiecującym inhibitorem SARS-CoV-2 – napisali polscy naukowcy
Koronawirus wywołujący COVID-19 ma dwie proteazy, czyli enzymy. Celem projektu badawczego, nad którym polski zespół pracował od marca, jest zahamowanie działania enzymu, który będzie blokował rozprzestrzenianie się wirusa.
Badania prowadzone obecnie przez prof. Drąga poprzedziło przygotowanie aktywnej i funkcjonalnej proteazy Mpro, które podjął się zespół dr Małgorzaty Kęsik-Brodackiej z Instytutu Chemii Przemysłowej Łukasiewicz.
Odkrycie stanowi obiecującą platformę do opracowania nowych leków przeciwwirusowych skierowanych przeciwko obu proteazom SARS-CoV-2 – powiedziała dr Kęsik-Brodacka.
Zakończenie projektu, finansowanego m.in. przez Agencję Badań Medycznych, planowane jest na koniec października.
źródło: PAP
Zostaw swój komentarz: