Podrożeją bilety na Cypr

To praktycznie pewne, że bilety na Cypr podrożeją. Nie wiadomo jeszcze czy linie lotnicze ograniczą także ilość połączeń.

Rząd zdecydował o zawieszeniu zachęt finansowych dla linii lotniczych do korzystania z lotnisk w Larnace i Pafos.

Program został uruchomiony w 2012 roku i to właśnie między innymi dzięki niemu uruchomiono tak wiele nowych tras lotniczych.

Na czym polega program dopłat?

Ogólnie rzecz biorąc ryzyko nieopłacalności trasy brał na siebie cypryjski rząd. W przypadku niskiego zapełnienia samolotów dopłacał on do lotu. Wszystkim kwalifikującym się liniom lotniczym oferowane są zachęty w celu promowania wzrostu liczby pasażerów podróżujących na i z Cypru, zarówno z nowych, jak i istniejących tras oraz zachęcania pasażerów i turystów przez cały rok. Kwota zachęty jest oparta na współczynnikach minimalnego obciążenia, w przypadku których linia lotnicza otrzymuje pieniądze za liczbę pasażerów powyżej określonego procentu zapełnionych miejsc.

Teraz to się zmieni.

Jest praktycznie pewne, że teraz bilety na Cypr zdrożeją – linie lotnicze przerzucą ryzyko niskiego wypełnienia lotu na pasażerów.

Jest także całkiem prawdopodobne, że zostanie ograniczona ilość rotacji lotniczych na mniej obleganych trasach.

Dyrektor generalny Cypryjskiego Stowarzyszenia Hoteli (Pasyxe) Philokypros Roussounides powiedział, że decyzja rządu nie przyniosła nikomu korzyści. Dodał, że hotelarze i inne osoby z sektora turystyki ciężko pracowali w ostatnich latach, aby zwiększyć łączność lotniczą Cypru.

Nie powinniśmy celować w sektory, które były korzystne dla gospodarki – powiedział.

W wydanym oświadczeniu Cypryjska Izba Przemysłowo-Handlowa (Keve) wyraziła rozczarowanie i poważne zaniepokojenie decyzją rządu.

Jako wyspa kraj jest całkowicie zależny od połączeń lotniczych ze światem zewnętrznym w celach turystycznych, biznesowych, inwestycyjnych i indywidualnych, a tej konieczności obywateli i przedsiębiorstw nie można narazić na szwank.

Keve przypomniało, że zachęty dla linii lotniczych zostały stworzone właśnie po to, aby rozwiązać problem niewystarczających lotów na Cypr, aby wspierać zarówno turystykę, jak i poszerzoną łączność Cypru ze światem zewnętrznym, co przyniosło wymierne rezultaty, takie jak wzrost ruchu pasażerskiego o 65 proc. oraz dodanie ponad 110 nowych tras.


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading