fbpx

Wymagania zmieniają się co chwilę – stan na dzień dzisiejszy

Okazuje się, że praktycznie codziennie zmieniają się wymagania lotnisk i linii lotniczych odnośnie przylotu na Cypr. Swoje wymagania mają zarówno polskie lotniska jak i lotniska na Cyprze. Tak, tak dobrze czytacie – piszemy o lotniskach a nie o przepisach prawa – te pozostają bez zmian.

Zacznijmy od początku.

Cypryjskie przepisy mówią, że aby legalnie dostać się na Cypr należy wypełnić odpowiedni formularz na stronie https://cyprusflightpass.gov.cy/. To podczas procesu rejestracji uzyskamy więcej informacji kto i czego będzie wymagał, jakie dokumenty oprócz wydrukowanego CyprusFlightPass będziemy potrzebować. Dlatego też cypryjskie Ministerstwo Turystyki oraz Ministerstwo Transportu radzą aby dokument przygotować wcześniej, sprawdzić dokładnie co będzie nam potrzebne i wydrukować (zaakceptować) go tuż przed planowanym lotem.
Po założeniu konta i zalogowaniu się na stronie znajdziecie zakładkę draft – to tam znajdują się szkice Waszych dokumentów.

Teoretycznie wszystko wiemy – mamy zrobić test na covid19, wypełnić dokument i można śmiało lecieć na Cypr.

Pojawiają się jednak kolejne pytania…

  • Jaki test? Ta sprawa została już dawno wyjaśniona i, na szczęście, nie mamy informacji aby cokolwiek się zmieniło. Wymagany test to PCR – wymaz z nosa i gardła. Jego cena w Polsce waha się pomiędzy 370 a 550 zł.
  • Kiedy test? I tu pojawia się problem, gdyż jedni mówią tak, inni inaczej. Wujek Google, a raczej czytelnicy na forach internetowych, podają różne daty – data wymazu, data badania, data otrzymania wyniku… Z pomocą przyszło ministerstwo zdrowia – liczy się data wymazu – nie może on być wykonany wcześniej niż 72 godziny przed wejściem na pokład samolotu.
  • W jakim języku ma być zaświadczenie o negatywnym covid19? Do tej pory język zaświadczenia nie miał znaczenia, wiele osób przyleciało na Cypr z dokumentem w języku polskim. Teraz jednak, jak wynika z informacji uzyskanej na lotnisku w Larnace, służby graniczne wymagają zaświadczenia w języku angielskim – oficjalnie jednak ministerstwo zdrowia informuje, że służby graniczne preferują zaświadczenie w języku angielskim – jak widzicie różnica w słowach jest olbrzymia… Na infolinii turystycznej poinformowano nas dzisiaj, że test w języku polskim także jest honorowany.
  • Czy rezydenci Cypru muszą wykonywać test przed lotem? Nie. Zgodnie z przepisami, jeżeli ktoś jest rezydentem Cypru, test może wykonać za 60€ po przylocie na Cypr.
  • Jak udowodnić, że jest się rezydentem Cypru? Zgodnie z przepisami wystarczy zaznaczyć odpowiednią kratkę w Cyprus Flight Pass (jestem rezydentem – test po przylocie) i nic nie trzeba udowadniać. Cypryjskie służby graniczne na lotniskach i portach posiadają dostęp do baz danych urzędu migracyjnego i w bardzo prosty sposób, jednym kliknięciem, mogą to zweryfikować. Jeżeli podamy w Cyprus Flight Pass błędne, nieprawdziwe informacje grozi nam grzywna.
    Okazuje się jednak, że pracownicy lotnisk przed wejściem na pokład samolotu wymagają oryginalnego dokumentu yellow slip, czyli karty rezydenta. Teoretycznie nie mają do tego prawa przynajmniej z kilku powodów: cypryjski rząd twierdzi, że nie leży to w obowiązkach linii lotniczych, jest to wewnętrzny dokument Republiki Cypryjskiej, Polacy przebywający na terytorium RP mogą posługiwać się jedynie polskimi dokumentami (za okazanie dokumentu innego kraju grozi grzywna). I niestety, na dzień dzisiejszy nikt z tym nic nie może zrobić. Jeżeli nie macie oryginalnego yellow slip obsługa lotniska może nie wpuścić Was na pokład samolotu.
    W przypadku osób, które nie mają polskich dokumentów sprawa jest prosta – one posługują się przy odprawie cypryjskimi dokumentami tożsamości – Residence Permit lub cypryjskim paszportem lub dowodem osobistym.

Przed lotem na Cypr warto zapoznać się dokładnie z naszymi informacjami. Tekst napisaliśmy bazując na naszym doświadczeniu i informacjach od naszych czytelników.

Odpowiedzi (po polsku) na wiele pytań znajdziecie na stronie Ambasady Republiki Cypryjskiej w Warszawie: tutaj>>>

Jeżeli potrzebujecie bardziej szczegółowych odpowiedzi, powinniście skorzystać ze specjalnej infolinii czynnej w dni robocze w godzinach od 8:00 do 22:00 a w dni wolne od pracy w godzinach od 10:00 do 19:00 (czas na Cyprze, czyli +1 godzina czasu polskiego):

+357 24 84 12 34

Na stronie https://cyprusflightpass.gov.cy/en/contact-us znajduje się także specjalny formularz kontaktowy, w którym możecie zadać pytania dotyczące przylotu na Cypr.

Podsumowując, w chwili obecnej:
– jeżeli jesteście turystami i bezproblemowo, bez żadnych komplikacji i stresów, chcecie wjechać na Cypr, powinniście wypełnić Cyprus Flight Pass 24. godziny przed lotem i mieć przy sobie wynik testu zrobionego nie później niż 72. godziny przed wejściem na pokład samolotu w języku angielskim.
– jeżeli jesteście rezydentami Cypru i bez żadnych komplikacji i stresów chcecie wrócić do domu, powinniście mieć przy sobie oryginalny dokument poświadczający prawo do pobytu na wyspie czyli yellow slip – jeśli go nie macie lepiej myśleć o sobie jak o turyście…


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!