Podatki na Cyprze – pora przejść przez ten labirynt

Zapewne część z Was chciałaby założyć firmę na Cyprze, ewentualnie chciałaby się dowiedzieć jak to wygląda. Dużo się mówi o tym, że Wyspa Afrodyty to raj podatkowy, a przedsiębiorcy winni do niego lgnąć jak ćmy do światła, czy też pszczoły do kwiatów. Czy to prawda? Nie mi oceniać. Jednak ludzie pytają również „jak rozliczać podatki?”. Dlatego też postanowiłem przebrnąć przez tę biurokratyczną maszynę i dla Was co nieco się dowiedzieć.

Ażeby płacić podatki na wyspie trzeba być jej rezydentem podatkowym. W dużym uproszczeniu to po prostu status osoby, która tu pracuje, tu żyje i tu się rozlicza z podatkami. Aby móc się o niego upomnieć trzeba spełniać następujące warunki:

  1. Przebywać na Cyprze nie mniej niż 60 dni w roku podatkowym.
  2. Nie mieć rezydencji podatkowej w innym kraju przez 183 dni w roku podatkowym.
  3. Nie mieć zobowiązań podatkowych wobec innych krajów.
  4. Pracować/prowadzić działalność gospodarczą na wyspie.
  5. Posiadać mieszkanie. Na własność, albo wynajęte, bez różnicy.

Dobrze! Spełniłeś/łaś wszystkie warunki i płacisz tutaj podatki. Co więc to oznacza? Nie tylko prawa, ale przede wszystkim obowiązki, a najważniejsze to:

  1. Zrobić Numer Identyfikacji Podatkowej (T.I.C), który generalnie umieści Cię w systemie. Ażeby to zrobić należy mieć Yellow Slip (status oficjalnego rezydenta zza granicy, ale skoro zastanawiasz się nad płaceniem podatków to mogę przyjąć, że go posiadasz)
  2. Składać co roku Deklaracje PIT

Deklaracja to tam jedno, ale co z tym Numerem? Musisz się zgłosić do lokalnego oddziału podatkowego (Tax Department) i wypełnić wniosek TD 2001. Do niego zaś musisz jeszcze dołączyć:

  • jeśli chcesz zarejestrować spółkę, Certyfikat Rejestracji Spółki/Dyrektora i Sekretarza/Adresu Spółki, generalnie certyfikat potwierdzający jej istnienie
  • jeśli chcesz zarejestrować po prostu siebie jako osobę, wystarczy Yellow Slip, dowód tożsamości, rachunek za media i umowa najmu. Potwierdzi to, że jesteś legalnie, mieszkasz i opłacasz rachunki tutaj.

Jeśli myślisz, że to potrwa miesiące, to się mylisz. TEORETYCZNIE powinno to się odbyć w przeciągu jednego dnia roboczego. Niestety jednak znamy podejście „siga, siga” także to termin trochę umowny. Procedura jest jednak szybsza.

Także dobrze! Masz już status rezydenta, dokument T.I.C i możesz płacić podatki! Teraz pytanie ile trzeba zapłacić. Cypryjskie prawo podatkowe jest dość „luźne”, że tak nazwijmy. Jeśli Twój dochód nie przekracza 19,500 euro brutto, jesteś zwolniony/a z podatku. Służby jednak rekomendują mimo to wypełnienie jednej deklaracji (IR7), dzięki czemu po prostu zachowają ciągłość w księgach i może być to przydatne na przyszłe lata, bądź przy rozliczaniu z zagranicą. Jednak rekomendacja, to nie obowiązek.

Obowiązek jest, gdy przekraczasz tę magiczną barierę. Wtedy musisz wypełnić deklaracje podatkową PIT (IR1) i przedstawić w niej wszystko. Oczywiście, są różne stawki i prócz braku opodatkowania są jeszcze cztery progi:

  1. 0 – 19.500 (0%)
  2. 19.501 – 28.000 (20%)
  3. 28.001 – 36.300 (25%)
  4. 36.301 – 60.000 (30%)
  5. ponad 60.000 Euro (35%)

Jak więc widzisz wszystko jest zależne od Twoich dochodów brutto w danym roku. A kiedy to należy wszystko składać? Z powodów niezależnych rząd postanowił przedłużyć okres możliwości wypełnienia deklaracji do 30 października 2020 r. Można je składać osobiście w urzędzie, a także będzie to możliwe przez platformę TaxisNET. Będą one wymagane przede wszystkim przez osoby fizyczne, które przekroczyły próg bez podatku, a także przez osoby, które mają jednoosobową działalność gospodarczą, ich dochód nie przekracza 70.000 euro i nie muszą wysyłać wszelakich sprawozdań finansowych.

Proste? Wydaje mi się, że tak. Pamiętaj jednak, że podatki nigdy nie są przyjemne, a błąd przy ich rozliczaniu może srogo kosztować. Dlatego jeśli nie czujesz się na siłach, albo po prostu się boisz, możesz skorzystać z usług wielu kancelarii i biur, które zajmują się rozliczaniem podatku dochodowego.

Także, nie jest chyba tak źle, prawda?


Photo by Kelly Sikkema on Unsplash


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from CYPR24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading