Podatek drogowy 2024 – ruszyły płatności

Od dziś można zapłacić podatek drogowy za 2024 rok. Płatności można dokonać za rok, pół roku lub kwartał.

Urzędnik Departamentu Transportu Drogowego Evangelos Panteli, w rozmowie z publicznym nadawcą CyBC, powiedział, że właściciele pojazdów mogą przedłużyć podatek drogowy na trzy, sześć, dziewięć miesięcy lub rok. Wpłaty są przyjmowane od dzisiaj.

  • podatek drogowy na rok 2024 można opłacać już od czwartku, 4 stycznia 2024 r.
  • ostatnim dniem odnowienia jest poniedziałek, 10 marca 2024 r.
  • podatek można opłacić na okresy trzech, sześciu, dziewięciu i dwunastu miesięcy.
  • bez dodatkowych opłat podatek można zapłacić do północy w poniedziałek 11 marca 2024 r. – po tym dniu naliczona opłata składająca się z 10€ plus kwota równa dziesięciu procent (10%) podatku za bieżący rok .
  • system nie pozwoli na dokonanie płatności jeżeli pojazd nie będzie miał:
    • ważnego ubezpieczenia
    • ważnego badania technicznego (MOT)

Osoby, które opłaciły podatek za rok 2023, ale nie zamierzają go przedłużać na rok 2024, muszą złożyć do Departament Transportu Drogowego zgłoszenie o unieruchomieniu. Unieruchomienia można dokonać online za pośrednictwem strony internetowej DRT. 

Pojazdy, za które podatek drogowy nie został opłacony za rok 2023 i nie zostały zgłoszone jako unieruchomione, zostaną wykreślone z rejestru DRT w przypadku nieuregulowania należności za rok 2023 i braku odnowienia na rok 2024 do północy w poniedziałek 11 marca , 2024.

W przypadku zniszczenia (zezłomowania) pojazdu właściciele muszą złożyć wniosek o wyrejestrowanie pojazdu (formularz DRT 98A) wraz z załączonym „Świadectwem zniszczenia” wystawionym przez uprawnione zakłady przetwarzania odpadów, zwalniającym właściciela pojazdu z obowiązku płacenia opłat drogowych podatków od daty zniszczenia pojazdu.

Podatek drogowy można odnowić przez cały rok online (tutaj), w Punktach Obsługi Obywatela, w Starostwach Powiatowych Departamentu Usług Pocztowych oraz w Starostwach Powiatowych DRT.

Do właścicieli pojazdów nie będą wysyłane żadne powiadomienia o konieczności opłacenia podatku.

W zeszłym roku 85% kierowców przedłużyło ważność podatku drogowego od razu na 12 miesięcy, a 95% opłaciło podatek drogowy online.


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!