Po raz pierwszy od 1571 roku

Po raz pierwszy od 1571 roku, w najbliższą sobotę, na Cyprze przyjmie święcenia nowy biskup

Nowo mianowany biskup pomocniczy Łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy na Cyprze, Bruno Varriano, zostanie wyświęcony w sobotę w Nikozji.

Wyświęcenie następuje dwa miesiące po mianowaniu przez papieża Franciszka Varriano, brata mniejszego z Kustodii Ziemi Świętej, na biskupa pomocniczego Łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy na Cyprze.

Święcenia biskupie odbędą się w Centrum Konferencyjnym Filoxenia w stolicy o godzinie 16:30 i będzie to pierwsze tego typu wydarzenie we współczesnym Cyprze od czasów Imperium Osmańskiego, gdy inwazja osmańska w 1571 r. doprowadziła do formalnego rozwiązania cypryjskiego kościoła katolickiego Kościoła, choć wierni i duchowni mogli pozostać na wyspie.

Łaciński patriarcha Jerozolimy Pierbattista Pizzaballa wydał oświadczenie, w którym wyraził „wdzięczność i radość” z powodu mianowania nowego biskupa pomocniczego Varriano.

Wzmocniony pełnią posługi kapłańskiej biskup elekt będzie kontynuował swoją misję jako wikariusz patriarchalny na Cyprze” – powiedział Pizzaballa.

Gośćmi podczas święceń będą między innymi arcybiskup Cypru Georgios, arcybiskup Aten Theodoros Kontidis, maronicki arcybiskup Cypru Selimem Sfeirem. Przyjadą także przedstawiciele Kościoła katolickiego z Watykanu, Włoch, Portugalii, Brazylii, Polski, Ukrainy, Syrii, Libanu, Turcji oraz Grecji.

Zgodnie z oświadczeniem Kustodii Ziemi Świętej, przeoratu kustoszy Zakonu Braci Mniejszych w Jerozolimie, jest to pierwszy raz, kiedy biskup pomocniczy Łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy będzie mieszkał na Cyprze.

Varriano, pochodzenia brazylijskiego, urodził się w Sao Paulo w Brazylii w 1971 r. Do Kustodii Ziemi Świętej dołączył w 1996 r. Jest księdzem i psychoterapeutą, specjalizującym się w psychologii klinicznej.

W sierpniu 2022 roku został mianowany wikariuszem Patriarchy Jerozolimy Latynosów na Cyprze.


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading