Płatność ratalna za mandaty?

Posłowie chcą aby mandaty można było płacić w ratach

W chwili obecnej, na Cyprze, znajduje się tak dużo fotoradarów, że mandat może do nas przyjść dosłownie w każdej chwili. Przedsądowe wezwanie do zapłaty dociera do kierowcy nawet rok po wykroczeniu a wielu z nich niestety nawet nie pamięta całej sytuacji kiedy „niechcący” złamało przepisy.

Bądźmy szczerzy, niewiele osób jest sobie w stanie pozwolić na to aby od ręki zapłacić 300€, dla niektórych nawet 85€ za przekroczenie linii zatrzymania może być problemem.

Dlatego posłowie złożyli projekty przepisów zezwalające na rozłożenie mandatów na raty.

Jedną propozycję złożył poseł AKEL Valentinos Fakontis, a drugą parlamentarzyści ELAM Christos Christou, Linos Papagiannis i Sotiris Ioannou.

Propozycja posła AKEL przewiduje, że „każdy dłużnik może spłacić pozasądową karę pieniężną w dwóch do pięciu równych miesięcznych, nieoprocentowanych ratach”.

Zgodnie z propozycją legislacyjną parlamentarzystów ELAM zapłata kary następuje w ratach, w terminach i w kwotach racjonalnie określonych przez właściwy organ w ramach możliwości finansowych dłużnika.

Na podstawie propozycji legislacyjnej oskarżony ma prawo żądać zapłaty pozasądowej kary pieniężnej w ratach w wyznaczonym terminie.

W tekście dołączonym do wniosku ustawodawczego stwierdza się, że „wzrost kar w połączeniu z dokładnością i wzrostem kosztów utrzymania obywateli sprawił, że wiele osób nie jest w stanie spłacić swoich zobowiązań”.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, jeżeli osoba, na którą wydano zawiadomienie o nałożeniu pozasądowej kary pieniężnej, nie zapłaci tej kary w terminie 15 dni od dnia jej wystawienia, pozasądowa kara pieniężna ulega zwiększeniu poprzez dodanie do niej kwoty równej połowę tej kwoty.

Czy te propozycje spowodują, że w końcu obywatele zaczną płacić mandaty? Przypomnijmy, że tych niezapłaconych jest już kilkanaście tysięcy.

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading