fbpx

Płacić cypryjską kartą w Polsce?

Wiele osób wyjeżdżając na wakacje zabiera ze sobą kartę płatniczą – teoretycznie wygodniej, ale czy się opłaca?

Wyjeżdżając na wakacje zabieramy ze sobą bagaż no i kartę płatniczą. Jadąc do kraju gdzie obowiązuje euro nie ma problemu – obowiązują nas takie same opłaty bankowe jak na Cyprze.

W krajach gdzie obowiązuje euro nie ponosimy żadnych dodatkowych kosztów za płatności kartą. Jeżeli Wasz bank ma wszystkie darmowe bankomaty na Cyprze – nie zapłacicie także prowizji za wypłatę w Grecji czy we Włoszech. Tutaj jednak kryje się pewien kruczek – bardzo często banki nie mają takiego zapisu w umowie, jako darmowe traktują swoje bankomaty a pozostałe są “promocyjne”. W tym drugim wypadku bankomat doliczy Wam prowizję za wypłatę z bankomatu “obcego”, która wynosi około 1-2€ od transakcji.

Sytuacja komplikuje się jednak przy wypłatach w Polsce. Nie tylko zapłacicie za wypłatę z bankomatu, ale dodatkowo bank skasuje Was za usługę “przewalutowania” co wiąże się czasami z bardzo wysokimi opłatami (jeden z cypryjskich banków pobiera 2% transakcji minimum 10€).

Podobnie sprawa wygląda przy płatności kartą w sklepie. W krajach z euro zapłacicie dokładnie tyle ile wynosi rachunek, w innych krajach (np. w Polsce) doliczona zostanie Wam opłata za przewalutowanie – jej wysokość jest różna i wynosi około 1€ transakcji. Należy brać pod uwagę także kurs walutowy – np. we wtorek 1€ w Bank of Cyprus kosztowało 4,53 zł a w kantorze 4,70 zł. Różnicę widzicie gołym okiem.


Naszym zdaniem warto założyć konto w banku Revolut – oszczędzicie nie tylko na prowizjach ale także na przewalutowaniu.


Podstawową zaletą Revolut jest to, że wydana karta zadziała w każdym kraju i uchroni użytkownika przed wysokim kosztem przewalutowania i dodatkowymi prowizjami.

Jak otworzyć konto Revolut?

Aby otworzyć konto Revolut należy po prostu ściągnąć aplikację (możecie to zrobić na przykład klikając tutaj). Po jej uruchomieniu system poprosi Was o podanie i potwierdzenie tożsamości (wszystkie komunikaty są po polsku) – wyśle SMS-a, a potem poprowadzi użytkownika przez wszystkie kroki rejestracji. Do rejestracji niezbędne jest zasilenie konta Revolut kwotą co najmniej 10€, a także przygotowanie dokumentu tożsamości i zrobienie selfie. Powyższa kwota nie jest użytkownikowi pobierana na zawsze, a po zakończeniu procesu rejestracyjnego można ją zwrócić na prywatne konto. 

ZOBACZ TAKŻE:
>>>
Więcej informacji o karcie Revolut >>>

Konto w Revolut jest kontem pre-paid czyli ile zasilicie tyle wydacie. Ma ono indywidualny numer IBAN (można robić na nie przelewy), można także “doładowywać” je kartą płatniczą dowolnego “standardowego” banku w Polsce czy na Cyprze. Co ważne na to konto może wysyłać pieniądze także pracodawca.

Jeżeli więc nie macie Revolut – nawet się nie zastanawiajcie. Naszym zdaniem warto.


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:

Cypryjska niespodzianka z bezrobotnym

Stało się coś nieprawdopodobnego – Cypr przyspieszył wypłaty zasiłków dla bezrobotnych. Otrzymujemy coraz więcej sygnałów, że cypryjscy urzędnicy wzięli się za robotę i przyspieszyli wypłaty