Płaca minimalna już w maju?

W maju poznamy minimalną pensję jaką w świetle ustawy będzie mógł nam zaoferować każdy pracodawca

Jak zapowiedziała Pani Minister Pracy, Zeta Emilianidou, ostateczna decyzja o wprowadzeniu minimalnej płacy krajowej zapadnie w maju.

Pani Minister podczas posiedzenia Rady Konsultacyjnej Pracy, tj organu doradczego zrzeszającego organizacje pracodawców i związki zawodowe, przedstawiła uczestnikom projekt planu minimalnej płacy krajowej, a także projekt ustawy regulującej pracę zdalną.

Decyzja o uregulowaniu minimalnej płacy krajowej jest ostateczna i ma zostać wkrótce ogłoszona – powiedziała Emilianidou.
Wierzymy, że będzie to poważna reforma, która, muszę powiedzieć, jest również zobowiązaniem Prezydenta, Nicosa Anastasiadisa.

Ile to już lat?


Cypr jest jednym z niewielu państw członkowskich UE bez minimalnej płacy krajowej. Tylko niektóre zawody są nią objęte


Ze swojej strony szef związku zawodowego SEK, Andreas Matsas, powiedział że wysokość krajowej płacy minimalnej powinna zostać ustalona na kolejnej sesji Rady Doradczej ds. Pracy, zaplanowanej na początek maja.

Dodał że wprowadzenie płacy minimalnej „nie będzie konkurować z regulacjami wynikającymi z układów zbiorowych pracy”.

Ustalono, że należy wprowadzić mechanizm zapewniający okresowe dostosowywanie płacy minimalnej w celu uwzględnienia inflacji.

Prawdopodobnie płaca minimalna będzie oparta na formule stosowanej przez Eurostat dla średniej dochodu. 

Zobaczymy jak to będzie w rzeczywistości bo jak może pamiętacie z ostatnio opublikowanych statystyk, których skomentowania powstrzymać się nie mogliśmy,  średnio zarabiamy zdecydowanie dużo, dużoooo! więcej niż widzimy na naszym rachunku bankowym. 


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading