Płać za tyle ile wyrzucasz…

W ubiegły czwartek uchwalono regulacje dotyczące gospodarowania odpadami komunalnymi 

Wśród tych regulacji znajduje się nowy system „pay-as-you-throw” czyli płać za tyle ile wyrzucasz. Wszystkie związane z nowym systemem obowiązki władz miejskich wejdą w życie w pełni pod koniec czerwca 2024 r.

W październiku zeszłego roku Sejm uchwalił ustawę dostosowującą ustawę o odpadach w taki sposób, aby umożliwić uruchomienie na terenie całego kraju systemu „płać za wyrzucenie” mającego na celu promowanie recyklingu.

System nie zostanie wdrożony natychmiast ale po okresie przejściowym.

Pay-as-you-throw jest kluczowym elementem „Europejskiego Zielonego Ładu”, zestawu inicjatyw Komisji Europejskiej, których nadrzędnym celem jest uczynienie Europy „neutralną klimatycznie” do 2050 roku.

System sprawia, że ludzie są odpowiedzialni za odpady, które wytwarzają, działając jako bezpośredni bodziec do prawidłowego gospodarowania nimi w celu zminimalizowania opłat.

Uchwalenie przepisów  oraz towarzyszących rozporządzeń pozwoli Cyprowi na skorzystanie z unijnego Funduszu Spójności.

Program pilotażowy działa w gminie Aglandja od 2021 roku. Wdrożono także system płatności według jakiego nowe przepisy będą działać i jak zauważono gmina odnotowała znaczne zmniejszenie ilości odpadów oraz obniżenie kosztów wywozu śmieci przez gospodarstwa domowe.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading