Sąd w Limassol przyznał rację wnioskodawcy i nakazał wypłatę odszkodowania za cięcie depozytów Laiki w 2013 roku.
Decyzja sądu przyznająca ponad 780 000 euro deponentowi, który utracił oszczędności w Laiki Bank w wyniku „cięcia” w 2013 r., wywołała w czwartek falę reakcji, a biuro prokuratora generalnego natychmiast odwołało się od tej decyzji. Decyzja podjęta w środę przez sąd rejonowy w Limassol jest pierwszym przypadkiem w którym powód wygrał sprawę dotyczącą swoich depozytów. Wszystkie dotychczasowe sprawy sądowe zakończyły się niepowodzeniem.
Sąd orzekł, że Bank Centralny (CBC) – a w konsekwencji Republika Cypryjska – dopuścił się zaniedbań w radzeniu sobie z kryzysem finansowym w 2009 r. i w okresie poprzedzającym cięcie wartości długów.
W rezultacie rosyjski deponent otrzymał 780 833 euro w pozwie przeciwko Laiki Bank, jego administratorowi, Central Bank of Cyprus (CBC) i samemu rządowi.
„Orzeczenie sądu jest pierwszym, które broni powoda w tego typu sprawie i odbiega od wszystkich dotychczas wydanych orzeczeń, w których podobne roszczenia odrzucano” – stwierdził prokurator generalny.
W swoim orzeczeniu sąd rejonowy w Limassol stwierdził, że „kryzys finansowy, który dotknął Cypr w 2009 r., nie został rozwiązany w sposób, w jaki powinien, ze strony rządu, który jest instytucją odpowiedzialną za planowanie, rozwój i ochronę gospodarki.
„Ani [nie zajmowała się tym] CBC, która jest organem nadzorującym system finansowy i prawidłowe funkcjonowanie banków”, której zadaniem jest ochrona depozytów, w tym depozytów powoda.
Sąd uznał, że rząd dopuścił się zaniedbania, ponieważ w celu uzyskania kredytu nie zwrócił się na czas do mechanizmów europejskich, a następnie „bez powagi i planowania” zdecydował się na kredyt, nie znając potrzeb banku, które były większe niż potrzeby państwa.
Sąd ostro skrytykował także samego byłego prezydenta Nicosa Anastasiadesa, którego oświadczenia, że nigdy nie pozwoli na zmniejszenie wartości depozytów, skłoniły powoda do zaprzestania wypłacania oszczędności z banku. W rezultacie stwierdzono, że deponent poniósł rzeczywistą szkodę w wyniku utraty oszczędności.
„Nie podjęto skutecznych działań w celu naprawienia problemów finansowych Laiki Bank, a CBC zostało wciągnięte w działania rządu, który uparcie odmawiał podjęcia działań mających na celu poprawę finansów państwa” – stwierdzono w orzeczeniu.
Podkreślił, że Bank Centralny nie działał samodzielnie, jak powinien, i nie oceniał niepowodzeń rządu.
Deponent początkowo domagał się 1,6 mln euro odszkodowania w związku z redukcją wartości nałożoną w marcu 2013 r. przez Eurogrupę w ramach pakietu ratunkowego dla Cypru w obliczu kryzysu finansowego. Według danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego łączna kwota umorzonych depozytów wyniosła około 8 miliardów euro, z czego 3,7 miliarda euro znajdowało się wówczas w Laiki Bank, który następnie został postawiony w stan likwidacji.
Zostaw swój komentarz: