Pierwsza emerytura w ciągu miesiąca?

Minister Pracy zapowiedział, że pierwsza emerytura będzie wypłacona w ciągu miesiąca od złożenia wniosku

Minister Yiannis Panayiotou zapowiedział, że ministerstwo będzie wypłacać emerytury dla obywateli w ciągu miesiąca od złożenia przez nich wniosku, zamiast pięciu do sześciu miesięcy.

Tak, dobrze przeczytaliście: na Cyprze na pierwszą emeryturę czeka się pięć, sześć miesięcy od momentu złożenia wniosku.

Minister powiedział, że w 2023 roku wszyscy pracownicy ubiegający się o emeryturę zaczną pobierać emeryturę w miesiącu bezpośrednio następującym po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Od końca września 2023 r. pracownicy przechodzący na emeryturę w wieku 65 lat (stanowiący 30 proc. emerytów) zaczną pobierać emeryturę miesiąc po ukończeniu 65. roku życia. Od końca grudnia 2023 r. pracownicy przechodzący na emeryturę w wieku osób w wieku 63 lat (co stanowi 70 proc. emerytów) rozpocznie pobieranie emerytury miesiąc po ukończeniu 63. roku życia – powiedział.

Zdaniem ministra na przyspieszeniu procedur w ciągu najbliższych tygodni skorzystają setki emerytów, z czego rocznie skorzysta około 10 tys. emerytów, dzięki czemu żaden obywatel nie pozostanie bez dochodu na emeryturze.

Liczba złożonych wniosków o wypłatę emerytury ustawowej w 2021 r. wyniosła 10 257, w 2022 r. – 11 425, a w 2023 r. złożono dotychczas łącznie 7 861 wniosków, przy czym w 2022 r. średni czas rozpatrywania wniosków wahał się od pięciu do sześciu miesięcy.

Minister dodał, że system informatyczny został unowocześniony technologicznie, tak aby istniejące wewnętrznie dostępne informacje były automatycznie wykorzystywane do obliczania wysokości emerytur, dzięki czemu możliwa była terminowa wypłata pierwszej wypłaty.

Już zapowiadali przyspieszenie wypłat zasiłków dla bezrobotnych czy zasiłków chorobowych…

Jako ciekawostkę możemy dodać, że za marcowy pobyt w szpitalu i zwolnienie lekarskie do tej pory nie wypłacono pieniędzy…


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading