Pieniądze wyrzucone w błoto?

Najpierw ogrodzenie było budowane, teraz będą je zwijać…

Kontrowersyjne ogrodzenie z drutu kolczastego na odcinkach strefy buforowej może zacząć być usuwane we wrześniu – takie nieoficjalne informacje dostali dziennikarze Cyprus Mail.

Wiadomość została przyjęta z zadowoleniem przez mieszkańców dotkniętych wiosek, takich jak Astromeritis i Akaki, ale źródła informują Cyprus Mail , że program jest weryfikowany – „jest mało prawdopodobne, aby był dalej rozwijany, jest weryfikowany, ale może nie zostać usuniętym„.

Sprzeczne wypowiedzi pokazują, jak kontrowersyjna i drażliwa politycznie kwestia dzieli opinie, a osoby bliskie tej sprawie zachowują ostrożność.

Drut kolczasty miał mieć długość 11 km od Astromeritis do starego lotniska w Nikozji i został zbudowany na polecenie byłego ministra spraw wewnętrznych Nicosa Nourisa w celu ograniczenia nielegalnej migracji z północy przez zieloną linię.

Zdaniem wiceprzewodniczącego rady społeczności Astromeritis, Pambosa Panayiotou cały projekt był stratą pieniędzy i nie osiągnął swojego celu, jakim jest ograniczenie napływu nielegalnych migrantów przekraczających zieloną linię z północy – zamiast tego po prostu przeszkadzał miejscowym. Dodał, że skoro Republika Cypryjska jest jedynym uznanym krajem na wyspie, to władze miały obowiązek przyjąć tych, którzy się pojawili.

Więc jaki był sens drutu kolczastego, skoro i tak musieliśmy ich wziąć?” – powiedział

Panayiotou dodaje, że ogrodzenie znacznie utrudniło życie rolnikom i innym miejscowym, ponieważ niektóre z nich biegły przez ich pola lub utrudniały dostęp do innych działek i wymagały uzyskania pozwolenia.

Kolejną kwestią jest obowiązkowa przepustka przez bramę. Liderzy lokalnych społeczności powiedzieli, że tylko rolnicy mogą wejść do bramy jako właściciel nieruchomości, podczas gdy kupcy odbierający ich produkty mają trudności, ponieważ bramę musi otwierać i zamykać osoba posiadająca przepustkę.

W zeszłym tygodniu niektóre z dotkniętych społeczności ponownie zabrały głos, mówiąc, że zostały zapewnione przez ministra spraw wewnętrznych Constantinosa Ioannou, że rozwiązanie to zostanie znalezione.

W zeszłotygodniowym raporcie stwierdzono, że rząd nie jest skłonny do usunięcia ogrodzenia, twierdząc, że znajduje się pod polityczną presją, aby tego nie robić.

Obecny minister Ioannou nigdy nie był przekonany do polityki umieszczania drutu kolczastego i innych barier, ale dał jej okres kilku miesięcy na ocenę jej wpływu.

Wydaje się, że rząd jest usatysfakcjonowany faktem, że inne polityki mogą osiągnąć wyniki, których nie dał drut kolczasty, a ostatnie doniesienia wskazują, że liczba wniosków o azyl znacznie spadła.

Rząd dystansuje się od polityki drutu kolczastego, Ioannou nalegał na inne sposoby ograniczenia napływu imigrantów – takie jak wdrożenie planu działania dla wschodniej części Morza Śródziemnego i skłonienie Turcji do większych działań.


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading