Pełne wynagrodzenie gdy zamkną hotel?

Hotelarze z Pafos chcą zmian w przepisach o zatrudnieniu. Jedną z nich jest pełne wynagrodzenie dla pracowników gdy hotel będzie zimą zamknięty.

Kyriakos Drousiotis, prezes organu ds. promocji turystyki (Etap) w rozmowie z Cypryjską Agencją Prasową powiedział, że należy znowelizować przepisy zezwalające na działalność hoteli w okresie zimowym.

Jego zdaniem, jednym z wymaganych zmian jest zapis o ograniczeniu ilości zatrudnionych pracowników do 50% poza sezonem letnim co ma swój skutek w późniejszym okresie letnim. Drousiotis nie rozumie tych przepisów i celu ustawodawcy w ich wprowadzeniu.

Jak twierdzi, przy obecnym systemie „państwo traci dużo podatku VAT [i późniejszych] dochodów, a jeśli uda nam się usunąć [ograniczenie] wspomnianych 50 procent, przez cały sezon zimowy mogłoby działać więcej hoteli”.

Jego zdaniem hotelarze czują się zmuszani do zamykania obiektów na początku listopada i ich otwarcia ponownie w marcu lub nawet kwietniu.

Powiedział także, że dla lokalnych pracowników zasiłek dla bezrobotnych zapewniany przez państwo na okres czterech miesięcy w wysokości 75% wynagrodzenia odstrasza i powoduje niedobory kadrowe.

Etap chce aby pracownicy otrzymywali wypłatę świadczeń na koniec okresu zatrudnienia i tuż przed ponownym rozpoczęciem pracy.

Właściciele hoteli proponują, aby przez cały okres gdy hotele pozostają zamknięte państwo płaciło pracownikom nie 75% a 50% a pozostałe 50% dopłacali hotelarze. W sumie, pracownicy, otrzymywaliby 100% wynagrodzenie nawet w okresie gdy hotele pozostają zamknięte.

Podsumowując więc, pan prezes chce aby pozostawić zatrudnienie na „letnim” poziomie przy otwartych hotelach ale jednocześnie części pracowników płacić tylko połowę?

Być może jest to dobry pomysł, tylko co na to pracownicy, którzy bardzo często w okresie zimowym gdy hotele są zamknięte, bardzo często odbierają swoje dni wolne i mają płacone 100% wynagrodzenia?

No i kolejny pomysł aby pracownicy dostali pieniądze w listopadzie a potem dopiero w kwietniu.

Wydaje nam się, że czeka wszystkich wielka debata w tej sprawie.


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!