fbpx

Pediatrzy chcą szczepień przeciw grypie dla wszystkich dzieci

Ministerstwo Zdrowia informowało już o nadejściu szczepionek przeciw grypie oraz kategoryzacji osób bardziej wrażliwych.

W trosce o najmłodszych, Cypryjskie Towarzystwo Pediatryczne i Komitet Naukowy Pancyprian Medical Association (PIS) skierowały list otwarty do Ministra Zdrowia, prosząc o rozważenie decyzji o włączenie wszystkich dzieci w wieku od 6 miesięcy do 15 lat, do grupy której zaleca się nieodpłatne szczepienie przeciw grypie sezonowej na sezon 2020/21. 

W uzasadnieniu podają, że „szczególne warunki panujące przy pandemii Covid-19 sprawiają, że tegoroczne szczepienie przeciw grypie jest absolutnie niezbędne dla populacji pediatrycznej, aby w jak największym stopniu uniknąć współwystępowania, jak również niekontrolowanego rozprzestrzeniania się tych dwóch chorób zakaźnych”.

Według Cypryjskiego Towarzystwa Pediatrycznego i Komitetu Naukowego PIS „dzieci są ważnym źródłem przenoszenia wirusa grypy na grupy szczególnie narażone i dlatego powinny być chronione”.

Obie te agencje szacują, że „zapowiadana ilość 135 000 zamówionych szczepionek jest niemożliwa do zaspokojenia potrzeb obywateli, które samo ministerstwo prawidłowo określiło jako docelową populację szczepień przeciwko grypie”. Uważają że by zaspokoić potrzeby obywateli na szczepienia oraz by zdążyć ze szczepieniami, można wdrożyć także pielęgniarki szkolne.

Oczywiście że można, można szczepić nawet na ulicy, ale czym szczepić, jeśli zamówionych szczepionek jest tak mało, a na zakup kolejnych potrzebne są fundusze? Z listu otwartego do Ministra Zdrowia wynika że te, które zostały zamówione, wystarczą tylko dla osób zwiększonego ryzyka, zatem jeśli nawet zakupimy je prywatnie, nie wystarczy dla wszystkich.

A wy co planujecie? Szczepicie siebie i dzieci w tym roku? 


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!