fbpx

Miliardy euro płyną na Cypr

Setki oskarżonych o korupcję oligarchów z Ukrainy i Rosji otrzymało paszporty UE na podstawie tzw. schematu „złotych wiz”.

Jak informuje gazeta „The Guardian”, począwszy od 2013 roku rząd Cypru zarobił ponad 4 mld euro, nadając obywatelstwo bardzo bogatym ludziom, dając im tym samym możliwość życia i pracowania w Europie w zamian za fundusze. Jedynie w ubiegłym roku na podstawie tego schematu wydano ponad 400 paszportów.

Gazeta zbadała listę z nazwiskami setek osób, które w ten sposób otrzymały cypryjskie obywatelstwo. Jednak konkretnych nazwisk nie ujawniła, wskazując jedynie, że na liście są „znani przedsiębiorcy i osoby o znacznych wpływach politycznych”, w tym również były deputowany do Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej, a także założyciele największego komercyjnego banku Ukrainy.

Uruchomiony w 2013 roku schemat przyznawania obywatelstwa w zamian za inwestycje zakłada, że wnioskodawca inwestuje 2 mln euro w nieruchomości lub 2,5 miliona euro w spółki lub obligacje skarbowe.

Warto zauważyć, że do 2013 roku obywatelstwo Cypru przyznawano decyzją ministrów, a w 2010 roku w ten sposób cypryjski paszport otrzymał brat prezydenta Syrii Baszszara al-Asada, na którego ONZ w 2008 roku nałożyło sankcje.

Gazeta zauważa, że do końca roku Parlament Europejski przeprowadzi dyskusje dotyczące obowiązku wymagania od krajów, które nadają obywatelstwo Unii Europejskiej w ramach programu „złotych wiz” (jeszcze jednym przykładem takiego kraju jest Portugalia), przeprowadzenia niezbędnej w zakresie bezpieczeństwa kontroli wnioskodawców.

Jak informowano, znani ukraińscy biznesmeni Ihor Kołomojski i Hennadij Boholubow, a także Kostiantyn Hryhoryszyn i Kostiantyn Stecenko otrzymali obywatelstwo Cypru w zamian za inwestycje w tym kraju.


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!