fbpx

Ile można przywieźć papierosów?

Każdorazowo przylatując z Polski zastanawiamy się ile papierosów możemy ze sobą przywieźć. Nie ukrywajmy, ceny papierosów w Polsce są niższe niż na Cyprze, a w innych krajach Unii Europejskiej pewne wyroby tytoniowe są naprawdę dużo dużo tańsze. Przykładem niech będą Węgry gdzie paczka jakże popularnego na Cyprze tytoniu jest czterokrotnie tańsza niż na wyspie Afrodyty.

W przypadku przyjazdu na Cypr spoza UE, tj. np. z Białorusi, Ukrainy czy Serbii (gdzie papierosy są o 50% tańsze), ilość przywożonych bez cła, akcyzy i VAT papierosów i wyrobów tytoniowych uzależniona jest od tego, jakim rodzajem transportu się poruszamy w trakcie przekraczania granicy UE, tj.:

  1. w przypadku transportu lotniczego lub morskiego, każdy podróżny, który ukończył 17 lat, może przywieźć ze sobą 200 sztuk papierosów lub 100 sztuk cygaretek lub 50 sztuk cygar lub 250 gram tytoniu do palenia,
  2. w przypadku pozostałych form transportu, w tym przejścia pieszo, można posiadać przy sobie 40 sztuk papierosów lub 20 sztuk cygaretek lub 10 sztuk cygar lub 50 gram tytoniu do palenia.

Powyższa zasada obowiązuje także w przypadku przekraczania granicy ze strefą okupowaną, czyli Cyprem Północnym.

Jeżeli natomiast wracamy na Cypr z podróży po krajach Unii Europejskiej, to możemy przewieźć ze sobą w bagażu, bez konieczności płacenia akcyzy i VAT, łącznie:

  • 800 sztuk papierosów
  • 400 sztuk cygaretek
  • 200 sztuk cygar
  • 1 kg tytoniu do palenia

Także teraz już wiecie. Jeśli tylko będziecie się trzymać powyższych ilości nikt Wam nic na lotnisku nie zrobi. Pamiętajcie jednak, że ssoby młodsze niż 17 lat nie mogą posiadać i przewozić tytoniu oraz alkoholu.


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!