Pan Minister Innowacji uważa system covidpass za prymitywny

Żegnamy się z wiadomościami sms, by na drodze do naszej wolności stanęła kolejna przeszkoda paradoksalnie nazywająca się przepustką.

W dodatku informacji o tym, jak w praktyce ma ona wyglądać, jest mało.

Koleżanka przesłała mi kopię dokumentu, którego od 10 maja „upoważnieni” będą mi prezentować. Tak najpierw pomyślałam.

Ja…(urzędnik),proszę Panią…., o okazanie stosownych dokumentów… I to ja sama mam sobie taki dokument wypełnić. Przyrównałam to do listu gończego lub nakazu aresztowania..szukam ale nie wiem kogo. Przemyślałam i stwierdzułam że to chyba ja powinnam mieć ten papier. Bo ty, urzędniku, nie masz prawa wglądu w moją karté medyczną.

Zatem…

Mam kilka opcji by być bezpieczną dla społeczeństwa.

Co 72 godziny robię szybki test ingerujący w moją fizyczność.

Dobrowolnie przyjmuję szczepionkę, ingerującą w moją fizyczność i po trzech tygodniach od pierwszej dawki nie muszę robić testów ingerujących w moją fizyczność.

Przebyłam  covid-19 w ostatnich 6. miesiącach i potrafię to udokumentować osobom upoważnionym a to przecież ingerencja w moje dane osobowe i informacje o stanie zdrowia których nawet lekarz nie ma prawa bez mojej zgody nikomu udostępniać.

Zamykam się w domu i czekam na koniec pandemii.

Czekam. Jak długo tego nie wie nikt. 

Przepustki mają być długoterminowe i tymczasowe, ale bez określonej daty wygaśnięcia. 

Ministerstwo Innowacji pracuje nad tym by każdy chory uzdrowiały otrzymał informacje o tym że chorobę przeszedł. Tutaj rodzi się pytanie, czy za tę chorobę ktoś zapłacił chorobowe?

Ministerstwo Innowacji dopilnuje także by każdy obywatel po przebytym teście otrzymał wiadomość sms z wynikiem testu.

Te smsy przychodzą, ale z kilku lub kilkunastogodzinnym opóźnieniem, zatem czy przed jego otrzymaniem wciąż będę niebezpieczna? 

Będę bezpieczna! Bo przepustki będą tak samo prymitywne jak dokumenty przemieszczania podczas lockdown. Czy to papier, czy to sms. A może sama sobie coś wypiszę? A może zacznę się legitymować polskim dokumentem jako turystka, a wtedy będę wolna jak ptak. Bo turysta może, a ja nie mogę. Taki system myślenia stosują cypryjskie władze. Jak wszystkie inne innowacje, jak na przykład system kowidowych zapomóg, gdzie z powodu IT error 20% upoważnionych wciąż czeka na zaległe zasiłki. 

W obronie naszych praw stają prawnicy.  Według nich, w świetle istniejącego prawa,  pozbawianie wolności związanej z koniecznością posiadania dowodu na brak zakażenia jakąś chorobą jest dyskryminacją. Segregacja na zaszczepionych, niezaszczepionych, ozdrowiałych itp. Mogę uczestniczyć w życiu społecznym ale tylko spełniając pewne warunki.

A co słychać w Biurze Prasowym?

„Skutecznie zastępując dotychczasowy system uprawnień SMS, przepustka covidpass będzie obowiązywać od 10 maja, wraz ze zniesieniem dwutygodniowej blokady nałożonej przed Wielkanocą. Będzie to egzekwowane przez policję.”

„Przepustka jest wymagana przy wizytach w kawiarniach, restauracjach, centrach handlowych, siłowniach, teatrach i miejscach kultu. Jedynymi obszarami handlu detalicznego, w których nie będzie wymagane potwierdzenie stanu zdrowia, będą sklepy spożywcze, a także fryzjerzy, salony kosmetyczne, banki, urzędy sektora publicznego, sklepy bukmacherskie, plaże i inne obszary przyrody.”

„Przepustka obejmuje albo negatywny wynik testu Covid przeprowadzony w ciągu ostatnich 72 godzin, albo okazanie zaświadczenia o przyjęciu co najmniej jednej dawki szczepionki trzy tygodnie wcześniej lub dowód zarażenia się wirusem w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.

Wiceminister ds. Badań  Innowacji i Polityki Cyfrowej, Kyriakos Kokkinos, powiedział że trwają prace nad cyfrowym formularzem i do tego czasu będą obowiązywały środki zapobiegawcze.

„W przypadku testów Covid osoba może po prostu wyświetlić zwykły sms, który otrzyma po przejściu szybkiego testu. W pozostałych dwóch przypadkach – szczepieniu lub zarażeniu się wirusem – ministerstwo badań zbiera informacje z baz danych.

I wisienka na torcie:

Minister dodał, że będzie to „prymitywne”, tymczasowe porozumienie do czasu, gdy rząd wprowadzi rzeczywistą aplikację, której oczekuje się na początku lipca. „Bezpieczna przepustka” do użytku krajowego będzie wzorowana na unijnej cyfrowej zielonej przepustce, która jest często nazywana „paszportem Covid” i jest przeznaczona do podróży międzynarodowych.

Nowy dekret wygasa 31 maja, jednak, jak można go w każdej chwili przedłużyć.

Obowiązuje nas też godzina policyjna między 23:00 a 5:00.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading