fbpx
  • Limassol 29'C 🌥
  • Nicosia 32'C 🌥
  • Larnaca 32'C 🌥
  • Ayia Napa 30'C ☼
  • Paphos 29'C ☼
  • Limassol 29'C 🌥
  • Nicosia 32'C 🌥
  • Larnaca 32'C 🌥
  • Ayia Napa 30'C ☼
  • Paphos 29'C ☼

Pamiętacie ten wybuch?

Dokładnie 12 lat temu na Cyprze zabrakło prądu – wybuchła amunicja przy elektrowni w Zygi.

Prezydent Republiki Nikos Christodoulidis brał udział w dzisiejszym nabożeństwie żałobnym ku pamięci 13. marynarzy i strażaków, którzy zginęli w wybuchu 11 lipca 2011 roku, w bazie morskiej Evangelos Florakis w Mari. Uroczystość odbyła się w kaplicy wybudowanej w pobliżu miejsca wybuchu.

Mamy obowiązek chronić obywateli, mieć procedury i mechanizmy, aby już nigdy więcej nie doszło do takich tragedii – powiedział prezydent po nabożeństwie w krótkim wystąpieniu dla mediów

Do wybuchu doszło we wczesnych godzinach rannych 11 lipca 2011 r. w bazie marynarki wojennej – życie straciło siedmiu marynarzy i sześciu strażaków.


W poniedziałek, 11 lipca 2011 roku, około 5:30 rano, mieszkańcy wyspy usłyszeli ogromny wybuch. Początkowo nie było wiadomo co się stało, ale fakt, że agle został wyłączony na całej wyspie prąd mógł świadczyć o tym, że coś stało się z elektrownią.

Wybuch był tak potężny, że w pełnych turystów hotelach położonych w Limassol wyleciały w oknach szyby.

Dopiero po jakimś czasie mieszkańcy wyspy dowiedzieli się co się stało – nastąpił wybuch w pobliżu elektrowni w Zygi. Wybuchy uszkodziły poważnie budynki i samochody znajdujące się na terenie położonej w pobliżu elektrowni bazy wojskowej.

Wybuch spowodowała amunicja przechowywana w 98 pojemnikach w bazie morskiej Evangelos Florakis  w Mari – była tam składowana przez ponad dwa lata.

Amunicja została skonfiskowana w 2009 r. ze statku pływającego pod banderą Cypru w drodze do Syrii, a następnie ułożona w stos na otwartej przestrzeni w bazie i pozostawiona narażona na działanie żywiołów aż do dnia wybuchu.

Wśród ofiar śmiertelnych są: dowódca cypryjskiej marynarki wojennej i dowódca bazy wojskowej, inni oficerowie armii i strażacy – poinformowała policja. W wybuchu ranne zostały 62 osoby. Wszystkie ofiary to Cypryjczycy.

Mieszkańcy Cypru przez wiele godzin pozbawieni byli prądu, co w lipcowych upałach było bardzo uciążliwe. Dostawy prądu następowały codziennie na kilka godzin do czasu ustabilizowania sytuacji przez zakład energetyczny.


Zostaw swój komentarz:


Więcej w tym temacie:error: UWAGA: Zakaz kopiowania!

Pomyślnie zapisałeś się do newslettera

Wystąpił błąd podczas próby wysłania żądania. Proszę spróbuj ponownie.

Cypr24 wykorzysta informacje, które podasz w tym formularzu, aby być z Tobą w kontakcie i dostarczać najnowsze teksty