Paliwo będzie jeszcze droższe!

Bez znaczenia jaka będzie cena ropy naftowej i tak zapłacimy minimum 0,16€ więcej za litr paliwa

Jeśli do pięciu centów z wkrótce wprowadzonego podatku węglowego , jednego centa z podatku VAT i ośmiu dodatkowych centów po wygaśnięciu państwowych dotacji paliwowych doda się niedawne podwyżki cen ropy naftowej do końca czerwca cena za litr paliw wzrośnie o 16 centów.

Pięciocentowy „podatek ekologiczny” na paliwo zacznie obowiązywać w ciągu dwóch do czterech miesięcy – Cypryjskie Stowarzyszenie Konsumentów już przewiduje podwyżkę w wysokości 10–11 centów – powiedział państwowemu nadawcy CyBC jego przedstawiciel Marios Drousiotis.

Minister finansów Makis Keravnos zapewnił w piątek, że transformacja ekologiczna i przewidywane podatki nie będą stanowić zagrożenia dla gospodarstw domowych ani przedsiębiorstw.

Jednak Sotiroulla Charalambous, szefowa związku zawodowego w PEO, stwierdziła, że ​​potrzebna jest „szersza polityka społeczna”, aby przeciwdziałać skutkom zbliżającego się zielonego opodatkowania.

Środki kompensacyjne i zachęty do bardziej zrównoważonych zachowań muszą być skierowane we właściwym kierunku, jeśli chcemy zapobiec popadnięciu ludzi w ubóstwo ” – stwierdziła.

Charalambous przytoczyła przykład jednego z omawianych środków – zapewnienia gospodarstwom domowym bezpłatnego transportu publicznego po tym, jak nowy podatek sprawi, że podróżowanie samochodem będzie zbyt drogie.

Michalis Antoniou, szef Cypryjskiej Federacji Pracodawców i Przemysłowców (OEB), powiedział, że przedsiębiorstwa od dawna oczekiwały nadejścia podatków zapowiedzianych w ramach Zielonego Ładu i że będą one bolesne, ale konieczne.

Dodał, że jego stowarzyszenie ma nadzieję, że reformy podatkowe zmniejszą zwiększone obciążenia podatkowe, które przedsiębiorstwa poniosły w czasie kryzysu w latach 2011–2013.

Szef stowarzyszenia hotelarzy (Pasyxe) Philokypros Roussounides również wypowiedział się w tej sprawie, odnosząc się do prezentowanego obecnie pomysłu wprowadzenia ekologicznego podatku turystycznego w wysokości 2,50 euro za osobę za noc.

Jak twierdzi zdecydowana większość hoteli na wyspie została zbudowana około lat 80. XX wieku i że modernizacja energetyczna tych budynków jest często kosztowna, a instalacja fotowoltaiczna na dachach niewykonalna. 

Zielony ład da po kieszeni nie tylko rolnikom…

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading