Pafos bankrutem?

Na wniosek Archidiecezji Pafos ma zablokowane wszystkie konta bankowe

Istotą sprawy jest trwający od ponad 40 lat spór, za który gmina jest winna biskupstwu 8 milionów euro jako odszkodowanie za fakt, że część należącego do kościoła miejskiego ogrodu straciła znaczną wartość podczas zmiany strefy w 1981 roku Odwołanie od decyzji gminy toczy się w Sądzie Najwyższym, a burmistrz Phedonas Phedonos powiedział, że sprawa została „odłożona” na mocy ustnego porozumienia dwa lata temu z odchodzącym biskupem Pafos, który został wybrany na to stanowisko arcybiskupa Georgiosa.

W piątek okazało się jednak, że nowy biskup Tychikos podjął w tej sprawie akcję zamrożenia rachunków miejskich.

W rozmowie z CyBC Phedonas nie przebierał w słowach, mówiąc, że kościół ma długą historię praktyk korupcyjnych i korupcji w zakresie użytkowania gruntów i finansów.

Czy taka jest misja Kościoła? Aby komercyjnie wykorzystywać każdy metr ziemi pod ich kontrolą? pytał burmistrz, który powiedział, że sporna działka od 1915 roku służyła mieszkańcom jako ogród.

Phedonas oskarżył także obecnego biskupa o działanie w tej sprawie bez odpowiedniego trybu.

Biskup nie poinformował o zmianie kierunku politycznego ani nie zażądał pieniędzy z 15-dniowym terminem, w którym to momencie moglibyśmy zwrócić się do sądów o ochronę prawną lub układy lub pożyczkę państwową – powiedział burmistrz.
Chcemy porozumienia prawnego, ale nie jesteśmy firmą prywatną, zatrudniamy bezpośrednio i pośrednio 800 osób, a ci ludzie potrzebują swoich pensji, nie wspominając o wszystkich robotach publicznych, które gmina finansuje

Sprawę komplikuje fakt, że biskupstwo zamierza wybudować kościół na terenie ogrodu publicznego. Wydział ochrony środowiska wydał opinię, że wielkość proponowanego projektu powinna zostać zmniejszona z 650m2 do 420m2.

Według burmistrza jest kilka innych sporów o ziemię zainicjowanych przez nowego biskupa, który zabarykadował się w swojej kwaterze i przyjmuje tylko e-maile.

Urzędy kościelne są zamknięte po raz pierwszy w historii i nie odpowiadają na telefony – powiedział burmistrz.

Burmistrz zapowiedział, że w poniedziałek gmina zwróci się do sądu o uwolnienie dotkniętych zamrożeniem środków z funduszy specjalnych, w tym na emerytury i płace, a sprawa trafiła do prezydenta i ministra spraw wewnętrznych.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue Reading

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!