Otworzą nowe uczelnie na Cyprze

Rząd przygotowuje projekt ustawy zezwalającej na otwarcie filii uniwersytetów zagranicznych. Powstaną filie UW i UJ?

Ministerstwo Edukacji przedstawi Izbie Reprezentantów propozycję umożliwiającą uczelniom zagranicznym, zarówno europejskim, jak i pozaeuropejskim, otwieranie oddziałów na Cyprze.

Dzięki temu będą mogły powstać filie polskich uniwersytetów a przypomnijmy, że zarówno studenci Uniwersytetu Warszawskiego jak i Uniwersytetu Jagiellońskiego od dawna pracują przy cypryjskich pracach archeologicznych.

Ministerstwo stwierdziło, że ta zmiana polityki, jeśli zostanie zatwierdzona, będzie miała na celu zwiększenie konkurencyjności cypryjskiego szkolnictwa wyższego.

Studenci zapisani na te zagraniczne oddziały uniwersyteckie byliby wybierani na podstawie własnych kryteriów uniwersytetów, z pominięciem standardowych egzaminów cypryjskiego ministerstwa edukacji.

Po pomyślnym ukończeniu studiów studenci ci otrzymają stopnie naukowe bezpośrednio na macierzystej uczelni, tak jakby studiowali na głównym kampusie.

Ministerstwo podkreśla, że ​​programy akademickie oferowane przez te filie będą poddawane rygorystycznej ocenie i nadzorowi lokalnej Agencji ds. Zapewniania Jakości (DIPAΕ).

Propozycja spotkała się z zainteresowaniem ze strony prestiżowych instytucji. Zarówno Narodowy Uniwersytet Kapodistrian w Atenach, jak i Narodowy Uniwersytet Techniczny w Atenach wykazały już chęć utworzenia oddziałów na Cyprze.

Jeśli Izba zatwierdzi tę propozycję, a rząd da zielone światło, nowa polityka będzie mogła zostać wdrożona już we wrześniu przyszłego roku.


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading