fbpx

Orzeł południowy posiekany przez turbiny

Rzadki orzeł, który został znaleziony martwy w poniedziałek, został najprawdopodobniej zabity przez kolizję z turbiną wiatrową.Funkcjonariusze Game Fund znaleźli orła Bonellego na obszarze z turbinami wiatrowymi w pobliżu Kosi – Ayia Anna w poniedziałek po tym, jak nadajnik, w który był wyposażony, wysyłał statyczny sygnał.

Uważa się, że rozczłonkowany orzeł został trafiony skrzydłem pobliskiej turbiny wiatrowej. To pierwszy orzeł Bonellego, który padł ofiarą takiego wypadku na Cyprze.

Za granicą zderzenia z kablami wysokiego napięcia, turbinami wiatrowymi lub porażeniem prądem są uważane za znaczące przyczyny śmierci dużych ptaków drapieżnych – podano w komunikacie Game Fund.


Game Fund rutynowo umieszcza nadajniki w dzikich ptakach i systematycznie monitoruje ruchy i zachowanie zwierząt. Jednym z powodów, dla których tak się dzieje, jest odnotowanie przyczyny ich śmierci.

Od 2019 roku 25 urządzeń śledzących zostało zainstalowanych w orłach Bonelli, jedynym gatunku orłów, które lęgną się na Cyprze, w ramach finansowanego przez UE programu LIFE Bonelli EastMed LIFE17. Spośród 25 ptaków pięć zginęło, jeden w wyniku uderzenia turbiny wiatrowej, dwa z powodu zatrucia, jeden został zastrzelony na północy, a jeden wydaje się być zaatakowany przez innego drapieżnika.

Orzeł Bonelli jest gatunkiem podlegającym ścisłej ochronie i zagrożonym wyginięciem, a za zabicie jednego z nich kara wynosi 16 000 euro.

Właściciele farm wiatrowych zostali zobowiązani przez władze Cypru do podjęcia środków w celu zmniejszenia wpływu turbin na dzikie ptaki, takich jak uczynienie obszaru, w którym turbiny są mniej atrakcyjne dla ptaków, poprzez zainstalowanie sprzętu, który emituje dźwięki których ptaki nie lubią. Jednocześnie uatrakcyjniono otaczający bezpieczny obszar, sadząc drzewa, umieszczając skrzynki do gniazdowania i dostarczając pożywienie.


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!