fbpx

Organizacje polonijne protestują: Chcemy głosować!

Mieszkając na Cyprze jesteśmy w o tyle komfortowej sytuacji, że teoretycznie będziemy mogli zagłosować w najbliższych wyborach na Prezydenta RP. Z tego co udało nam się ustalić prawdopodobnie po wysłaniu sms’a o odpowiedniej treści będziemy mogli dojechać do Nikozji i spełnić nasz obywatelski obowiązek. Oczywiście, osoby wcześniej dojeżdżające wspólnie z innych miast mogą mieć problem – wcześniej z Pafos czy Agia Napy przyjeżdżały wspólnie jednym samochodem, teraz będą musiały podróż dostosować do aktualnie obowiązujących na Cyprze przepisów.

Na Facebooku postała grupa Polonia NIE ma Wyboru (jest to grupa publiczna – znajdziecie ją tutaj), w której możecie zobaczyć reakcję polskich obywateli z wielu krajów świata na brak możliwości wzięcia udziału w głosowaniu.

Mieszkańcy Cypru są w o tyle komfortowej sytuacji, że kraj praktycznie poradził sobie z koronawirusem. Istnieją wprawdzie ograniczenia związane z poruszaniem się po wyspie, jednak jak zapewnia polska placówka dyplomatyczna, problem dojazdu do lokalu wyborczego w Nikozji prawdopodobnie także zostanie pozytywnie dla nas rozwiązany – będziemy mogli wysłać odpowiedniego sms’a i zgodę na podróż uzyskamy. W dużo gorszej sytuacji są mieszkańcy innych krajów – oni nie mogą wychodzić z domów.

Prawnicy ze Stowarzyszenia Wolne Sady i Helsńskiej Fundacji Praw Człowieka twierdzą, że aby móc składać ewentualne protesty wyborcze, jeżeli nie będziecie mogli dojechać na głosowanie, musicie być wpisani na listy w konsulatach – wpisujcie się więc (jak to zrobić opisaliśmy tutaj).


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!