Opublikowano dekret ministra a w nim zmiany

Ministerstwo opublikowało dekret oraz zmieniło wyjaśnienia dotyczące obostrzeń obowiązujących od najbliższego poniedziałku.

Zmiany nie są wielkie, prawie pewne jest natomiast to, że do części z nich swoją rękę „przyłożył” Arcybiskup Chryzostomos, który zapowiedział, że Kościół nie będzie przestrzegał ogłoszonych przez ministra zdrowia zasad dotyczących zakazu uczestnictwa w mszach w okresie Wielkiego Tygodnia.


Wyraźnie widać, że rząd ugiął się i zmienił zasady odprawiania mszy w okresie wielkanocnym, pozwolił także na drugiego sms’a w Wielkanoc 02.05.2021 roku.


Z opublikowanego dekretu wynika, że wszelkie środki obowiązują od godziny 5:00 26.04.2021 roku do godziny 23:59 09.05.2021 roku:

 1. Obowiązuje godzina policyjna od 21:00 do 5:00, z wyjątkiem następujących przypadków:
  • podróż do i z miejsc pracy, a także w celach zawodowych, korzystając z formularza zaświadczenia o ruchu pracowników;
  • udanie się do ośrodka medycznego, szpitala, apteki lub lekarza weterynarii w nagłych przypadkach medycznych.
 2. Zakaz zgromadzeń, imprez publicznych lub towarzyskich, niezależnie od tego, czy są one prywatne czy publiczne, wewnątrz lub na zewnątrz (np. place, tamy, miejsca piknikowe, przystanie).
 3. Wyjątkowo i tylko w Niedzielę Wielkanocną (2 maja) oprócz stałych mieszkańców dopuszcza się przebywanie w domach osób tylko z dwóch rodzin i pod warunkiem, że łączna liczba osób w domu nie przekracza 10 osób. w tym osoby niepełnoletnie.
 4. Dozwolone jest podróżowanie tylko raz na osobę, wysyłając SMS-a pod numer 8998. SMS-y w sprawie szczepienia COVID-19 nie są wymagane.
 5. Dopuszcza się ceremonie religijne (wesela, chrzciny, pogrzeby) w maksymalnej liczbie 10 osób.
 6. Obecność wiernych w miejscach kultu religijnego jest dozwolona w celu indywidualnej modlitwy i przy maksymalnej liczbie 10 osób.
 7. W czasie Wielkiego Tygodnia dozwolona jest obecność wiernych na dziedzińcu świętych świątyń, przy zachowaniu odpowiedniej odległości i protokołem sanitarnym, który ma zastosowanie do funkcjonowania kościołów – wierni muszą siedzieć na swoich miejscach. Również obecność wierzących na dziedzińcu kościołów w odpowiednich odstępach i zgodnie protokołem sanitarnym, który ma zastosowanie do funkcjonowania kościołów – także na dziedzińcach kościołów wierni muszą siedzieć. W Wielką Sobotę (1 maja), w celu ułatwienia udziału wiernych zamiast o 21:00 w sobotę godzina policyjna zaczyna się o 1:00 rano (od Wielkiej Soboty do Niedzieli Wielkanocnej). 
 8. W usługach publicznych praca zdalna jest obowiązkowa dla co najmniej 20% personelu, z wyjątkiem usług podstawowych i innych, które zostaną określone w dekrecie.
 9. Prywatnym firmom usługowym zezwala się na jednoczesną fizyczną obecność 20% swojego personelu, przy minimalnej liczbie pracowników 3 osoby i maksymalnie 25 osób na instytucję zawodową / osobę prawną.
 10. Zwiększono częstotliwość obowiązkowych testów szybkiego wykrywania co tydzień o 50% pracowników. Rozumie się, że firmy / usługi, które będą miały fizyczną obecność do pięciu (5) osób, test jest obowiązkowy dla wszystkich pięciu osób.
 11. Działalność wszystkich restauracji  (restauracji, tawern, kawiarni, pubów, barów i barów z przekąskami, kawiarni i restauracji w centrach handlowych, stołówkach i / lub klubach sportowych, klubach itp.) jest zawieszona, z wyjątkiem ich usługi związanych z dostawą do domu i na wynos. Rozumie się, że po godzinie 21:00 dozwolona jest tylko dostawa do domu.
 12. Teatry zewnętrzne i wewnętrzne, amfiteatry, kina i audytoria są zawieszone.
 13. Działalność detalistów innych niż napoje i żywność lub detaliści wskazani w dekrecie zostaje zawieszona.
 14. Prowadzenie sal gimnastycznych, szkół tańca i szkół innych sportów zostaje zawieszone. Trening personalny jest dozwolony na otwartych przestrzeniach zewnętrznych, do których zgodnie z dekretem mogą przebywać maksymalnie dwie osoby jednocześnie. 
 15. Działalność firm hazardowych i zakładów bukmacherskich zostaje zawieszona.
 16. Działalność salonów fryzjerskich, fryzjerskich i kosmetycznych zostaje zawieszona.
 17. Wszelkie korepetycje grupowe, zajęcia sportowe i towarzyskie dla dzieci poniżej 18 roku życia są zabronione. Oczywiście dozwolone jest nauczanie zdalneć, a także nauczanie przy fizycznej obecności maksymalnie dwóch osób, w tym instruktora (1 + 1). 

Oryginalny dekret znajdziecie na stronie Press Information Office (tutaj), nowe uaktualnione wyjaśnienia związane ze wszystkimi środkami ograniczającymi zostały także opublikowane na stronie PIO (tutaj).


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!