Opozycja wygrywa wybory na północy

Wybory lokalne na północy kraju w przeważającej większości wygrały partie opozycyjne

Turecka Partia Republikańska (CTP) wybrała w niedzielę siedmiu „burmistrzów”, a Partia Jedności Narodowej (UPB) sześciu, po jednym z Partii Demokratycznej (DP) i Partii Demokracji Komunalnej (TDP). Wybrano także trzech „niezależnych”.

Według byłego dyrektora gazety Yeni Duzen , Cenk Mutluyakalı, CTP, reprezentująca największą lewicową partię Turków cypryjskich na północy, odnotowała wzrost reprezentacji z 31,9 proc. do 35,4 proc. Tymczasem udziały powiązanego z Turcją UBP spadły z 39,6 proc. do 35,8 proc.

Mutluyakalı dodał, że wszystkie partie zrzeszone w sojuszach „rządowych” straciły głosy w wyborach „władz lokalnych”. Partia Demokratyczna i Partia Odrodzenia odnotowały znaczny spadek liczebności, podczas gdy Partia Ludowa, kierowana przez byłego negocjatora Kudreta Özersaya, walczy teraz o utrzymanie się na powierzchni, wyjaśnił Mutluyakalı.

Zdaniem kandydata na prezydenta Achilleasa Demetriadesa, wyniki faktycznie wysyłają wiadomość nadziei, że można znaleźć federalne rozwiązanie dla Cypru. W północnej Nikozji Mehmet Harmancı, bliski współpracownik byłego przywódcy Turków cypryjskich Mustafy Akinciego, wygrał z dużą przewagą.

W Famaguście wybrany został Süleyman Uluçay z CTP, który sprzeciwia się jednostronnym działaniom otwierającym Varosha – powiedział Demetriades.
Turcy cypryjscy wysyłają jasne przesłanie nadziei dotyczące całego Cypru.

Dziennikarz Vatan Mehmet powiedział Cypryjskiej Agencji Informacyjnej, że nowe sojusze polityczne ujawniają ignorancję przedstawicieli Turcji na północy, jeśli chodzi o lokalną politykę.

Mehmet zauważył, że w przeciwieństwie do wyborów „prezydenckich” czy „parlamentarnych”, Turcy cypryjscy nie głosują w wyborach „lokalnych” z myślą o problemie cypryjskim lub programach politycznych. Głosują na podstawie propozycji przedstawionych przez kandydatów, które mogą poprawić życie ludzi na szczeblu lokalnym.

„Tradycyjnie wyborcy należący do Turków cypryjskich wysyłają Turcji wiadomość, że zrobiliśmy to, czego chcieliście w „wyborach prezydenckich” i „wyborach powszechnych”. Jednak na poziomie „lokalnym” będziemy wspierać opozycję”.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading