fbpx

Opóźnienia w pracach renowacyjnych systemu kanalizacji w Larnace

Prace nad systemem kanalizacyjnym w Larnace przedłużają się i nie to o kilka miesięcy, ale kilka lat. Na tę chwilę, spodziewa się ukończenia wszelkich prac w roku 2023, co daje 11 lat opóźnienia, ale może się to jeszcze przedłużyć. Dlaczego?

Dyrektor generalny zakładu kanalizacyjnego w Larnace, Aggelos Hadjicharalambous, wyjaśnia co że odkrycia archeologiczne napotkane podczas prac konserwacyjnych opóźniły realizację projektu i spowodowały dodatkowe koszty.

Prace zatem przebiegają w towarzystwie Departamentu Starożytności, a wspólnym celem jest umożliwienie nowoczesnego rozwoju miasta przy jednoczesnym zachowaniu bogatej przeszłości.

Wśród znalezisk, w 2016 roku była mozaika długości 20 metrów przedstawiająca dwanaście prac Herkulesa. Mozaika była podłogą w publicznych łaźniach z czasów rzymskich i hellenistycznych. Została znaleziona pod ulicą Agiou Neophytou. W tamtym czasie była tylko częściowo odkryta.

Od tego czasu na obszarze obejmującym kilka kilometrów, robotnicy odkryli nieoznakowane groby, co świadczy o istnieniu rozległej nekropolii. Grobowce pochodzą z okresu od wczesnej epoki brązu do późnego okresu rzymskiego. Większość grobowców to podziemne, prostokątne grobowce komorowe, wyrzeźbione w naturalnej skale, składające się z jednej lub dwóch przylegających do siebie komór. Wejście do grobowca prowadziło przez pochyły korytarz lub rzeźbione schody, w ścianach korytarza wyryto nisze, być może w celu złożenia ofiar za zmarłego.
Jak tłumaczy Departament Starożytności, grobowce te były używane do zbiorowych pochówków i w większości przypadków wydają się być używane od wieków.
W grobowcach znajdowano także ozdoby osobiste wykonane ze złota, brązu i kamieni półszlachetnych.

Podczas wykopalisk przy ulicy Agiou Frangiskou Asizis, znaleziono również klasztor z końca XV i XVI wieku. Fundamenty odnalezionych pomieszczeń można utożsamić z celami klasztornymi zakonu Franciszkanów, wspominanymi w relacjach podróżnych z 1546 r., jako hospicjum dla pielgrzymów w drodze do Ziemi Świętej.

Odkrycia ujawniły miasto zamieszkane przez ponad 5000 lat, jedno z najbardziej znanych królestw – miast w epoce żelaza i przystanek dla pielgrzymów udających się do Ziemi Świętej w okresie średniowiecza.

Co jeszcze kryje się pod Larnaką? Co jeszcze zakopał czas? Współczesna nazwa miasta pochodzi od greckiego słowa λάρναξ (larnaks), oznaczającego naczynie, pojemnik lub sarkofag służące do przechowywania doczesnych szczątków zmarłego.


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!