Oliwa jak złoto

Rolnicy twierdzą, że do końca roku cena oliwy z oliwek wzrośnie o ponad 50%

Prognozowano wzrost cen w związku z negatywnym wpływem niekorzystnych warunków pogodowych na produkcję oliwy z oliwek w Hiszpanii i Włoszech, a także na Cyprze, które są największymi krajami produkującymi oliwę z oliwek na świecie.

Przewodniczący lokalnego związku rolników PEA, Kyriakos Kailas, powiedział Cypryjskiej Agencji Informacyjnej (CNA), że ceny oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia podwoiły się w ciągu ostatniego roku i wezwał producentów, aby „szanowali konsumentów i nie dokonywali nieproporcjonalnych podwyżek cen oliwy z oliwek”.

Powiedział, że obecnie międzynarodowa stawka za oliwę z oliwek wynosi około 8,60 euro za litr, i dodał, że światowa produkcja oliwy z oliwek zmniejszyła się o połowę.

„Rynek światowy nie będzie usatysfakcjonowany” – stwierdził, stwierdzając, że prognozowany wzrost cen „nie jest normalny i wszystkich niepokoi”.

Dodał, że „w ostatecznym rozrachunku widzimy ataki na gospodarstwa domowe ze wszystkich stron.

„Oliwa z oliwek to towar, którego każdy potrzebuje” – stwierdził.

Ponadto powiedział, że jego związek zwrócił się do rządu o wkroczenie i zajęcie się kwestią zmniejszonej produkcji oliwy z oliwek, stwierdzając, że „zmiany klimatyczne i wysokie temperatury w ogromnym stopniu wpłynęły na problem bezowocności wszystkich upraw drzewnych”.

Tymczasem sekretarz okręgu związku zawodowego rolników EKA w Nikozji, Thomas Thoma, powiedział, że „ceny wzrosną, ale nikt nie wie, gdzie się one skończą.

„Im niższa produkcja, która pokrywa wydatki takie jak opryski i zbieranie, tym bardziej producent będzie musiał podnieść cenę produktu” – powiedział, dodając, że zbiory rozpoczną się w październiku lub listopadzie.

Ponadto przewodniczący związku zawodowego rolników PEK, Christos Papapetrou, powiedział, że „mówią, że oliwa z oliwek stanie się w tym roku produktem luksusowym”.

Powiedział, że drzewa owocowe w Pitsilii zostały uszkodzone przez grad w miesiącach zimowych.

Mówiąc o sytuacji za granicą, powiedział: „Hiszpania wytwarza 50 procent swojej normalnej produkcji, ponieważ w tym roku doświadczyła poważnych susz, a z [regularnej] produkcji 1,3 miliona ton oliwy z oliwek nie przekroczy ona w tym roku 600 000 ton, według do szacunków.

„Wszystkie obliczenia sugerują, że w Europie, a zwłaszcza w Grecji, cena detaliczna oliwy z oliwek wzrośnie aż do 15 euro za litr” – stwierdził.

Róbcie zapasy…


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading