Oliwa droga jak złoto

Cypryjska oliwa jest jedną ze smaczniejszych – niestety jej cena wciąż rośnie.

Jak wynika z danych opublikowanych we wtorek przez Eurostat, cena oliwy z oliwek na Cyprze, podobnie jak w całej Europie, w ubiegłym roku gwałtownie wzrosła. W styczniu 2024 r. cena oliwy z oliwek w UE była o 50 proc. wyższa niż w styczniu 2023 r. , przy czym ceny na Cyprze odnotowały podobny wzrost o 49 proc.

Podczas gdy cena oliwy z oliwek zaczęła rosnąć w całej Europie od sierpnia, na Cyprze wzrost odnotowano bardziej gwałtownie w styczniu. Jest to największy wzrost odnotowany dotychczas.

Według badania w drugiej połowie 2023 r. odnotowano najostrzejszy wzrost w całej UE – w samym sierpniu odnotowano wzrost o 37% w porównaniu z tym samym miesiącem 2022 r. Tendencja uległa przyspieszeniu we wrześniu, osiągając 44% wzrost, osiągając 50% w październiku i osiągając szczyt na poziomie 51% w listopadzie.

W grudniu doszło do niewielkiego spowolnienia, ale ceny były o 47 proc. wyższe w porównaniu z grudniem 2023 roku.

W szczególności na Cyprze między sierpniem a październikiem 2023 r. cena oliwy z oliwek odnotowała niewielki wzrost, odpowiednio o 13 i 11 proc., a w listopadzie wzrosła do 19 proc.

Ceny poszybowały w górę w styczniu 2024 r., co oznacza wzrost o 49% – co stanowi rekord i jest najwyższym wzrostem odnotowanym od rozpoczęcia gromadzenia danych w 2017 r.

Największe wzrosty cen odnotowano w Portugalii (69 proc.), Grecji (67 proc.) i Hiszpanii (63 proc.). Cypr odnotował piąty co do wielkości wzrost z 49 procentami, za Estonią na czwartym miejscu z 53 procentami.

Najmniejsze wzrosty odnotowano w Rumunii, Irlandii i Holandii, gdzie ceny wzrosły o 13, 16 i 18 proc.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading