Okęcie uruchamia bramki do automatycznej odprawy

Na Cyprze bramki do automatycznej odprawy paszportowej znamy już od dawna i faktem jest, że znacznie przyspieszają odprawę. Lada chwila podobne zostaną uruchomione na warszawskich lotniskach (Okęcie i Modlin).

W czerwcu zostanie oddanych do użytku 25 takich bramek ABC (ang. Automated Border Control) – 20 na Okęciu i 5 w Modlinie. Pasażerowie, podobnie jak to jest na cypryjskich lotniskach, będą w nich przechodzić kontrolę paszportową bez udziału Straży Granicznej.

Aby móc skorzystać z tzw. bramki ABC trzeba być obywatelem Unii Europejskiej lub Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej oraz mieć paszport biometryczny – powiedział rzecznik Lotniska Chopina Piotr Rudzki

Jak to działa? Wystarczy, że otworzysz dokument, położysz go zdjęciem w stronę czytnika i przytrzymasz. Następnym krokiem będzie poddanie się skanowaniu. Bramki będą automatycznie weryfikować dane zawarte w chipie biometrycznym paszportu z wizerunkiem twarzy podróżnego. Dzięki tej technologii będzie wiadomo, czy to na pewno Twój dokument. System rozpozna też podrobiony lub przerobiony paszport. Poza tym będzie wiadomo, czy nie stanowisz jakiegokolwiek zagrożenia dla innych czy państwa, ponieważ bramki połączone będą z bazami danych Straży Granicznej.

Mamy nadzieję, że system będzie działał sprawnie i faktycznie przyspieszy odprawę graniczną.

[bar group=”858″]


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading